Пад на инфлацијата во Турција поради бесплатниот гас

2023-06-05 21:00

Годишната стапка на инфлација во Турција падна на најниско ниво од крајот на 2021 година, откако владата им даде бесплатен природен гас на потрошувачите во мај кога се одржаа претседателските избори на кои повторно победи Реџеп Таип Ердоган. Потрошувачките цени се зголемија за 39,6...

Највисока во Словенија, најниска во Македонија: Колкави се просечните плати во земјите од екс Југославија

2023-06-05 20:00

Највисока просечна плата исплатена во земјите од поранешна СФРЈ во март годинава имала Словенија од 1.423,75 евра, а најниска во Северна Македонија – 568 евра. Просечната нето плата во Србија во март била 729 евра (85.485 динари). Споредено со истиот месец од претходната година,...

32 работнички од штипска текстилна конфекција обештетени за околу 42.000 евра од два странски брендови

2023-06-05 19:30

32 работнички од штипска текстилна конфекција добија  обештетување од околу 42.000 евра од два странски брендови. Битката и преговорите, кои ги водеше „Гласен Текстилец“ се одвиваа две години. Кристина Ампева од „Гласен Текстилец“ вели дека на Балканот ова е прва ваква победа за текстилните...

„Костал“ ќе инвестира 50 милиони евра за производство на полначи за електрични и хибридни возила

2023-06-05 19:04

Нова инвестиција на германската компанија за изработка на делови и компоненти за автомобилската индустрија „Костал“ беше најавена денес на средба на премиерот Димитар Ковачевски и вицепремиерот за еконосмки прашања  Фатмир Битиќи со менаџментот на КОСТАЛ Групацијата. Станува збор за нов инвестициски проект на „КОСТАЛ Македонија“ во...

Битиќи: Конкурентноста и иновативноста создаваат нови потенцијали за економски раст

2023-06-05 16:24

Заменикот на претсетседателот на Владата задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, се обрати на панел-дискусијата на билатералниот форум на тинк-тенк организации од Северна Македонија и Шпанија на тема „Размислување и работење заедно“, организиран од Институтот „Преспа“. Вицепремиерот Битиќи истакна дека земјата е влезена во...

Ангеловска-Бежоска: Пандемијата и војната во Европа стрес-тест за малите економии

2023-06-05 15:00

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските ризици. Процесот на деглобализација може особено неповолно да делува на малите економии коишто по...

Комерцијална банка меѓу најдобрите иноватори во светот – Глобал фајнанс ја прогласи за Врвен иноватор во корисничко искуство за услугите преку OneID

2023-06-05 14:30

Комерцијална банка влезе во друштвото на врвните финансиски иноватори во светот со воведувањето на услугата електронска идентификација преку OneID. Меѓународниот магазин Global Finance ѝ ја додели на Комерцијална банка угледната награда „Врвен иноватор во корисничко искуство за 2023 година за услугите преку OneID“, со...

Поевтинуваат бензините!

2023-06-05 14:07

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалува за 1,00 денар, а на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) за 0,50 денари по литар. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) не се менува, а за 0,571 денари поветинува...

Каде заглави исплатата на породилните отсуства?

2023-06-05 13:00

Доцни исплатата на породилните отсуства, боледувања и грижата за туѓа нега. Мајките на социјалните мрежи реагираат – 2 месеци државата ги остави без пари за пелени и млеко. Институциите пак си ја префрлаат одговорноста, иако официјален став нема ни од финансии, ни од Фондот...

Анализа на „Пари: Најмногу фирми во Македонија отворале Турците, а Бугарите делат трето место со Германците и Србите

2023-06-05 12:00

Во првиот квартал од годинава има 1.832 новоотворени компании, а од нив 277 имаат странски сопственик. Но, бидејќи една компанија може да има и повеќе сопственици, податоците покажуваат дека во овие 277 компании, всушност, имало 346 сопственици кои се странци. Значи, од новоотворените компании,...