Македонија е една од најатрактивните дестинации за инвестирање во ЦИЕ според „Итон Ванс“

2019-01-17 11:24

Македонија е една од најатрактивните дестинации за инвестирање во Централна и Источна Европа и е на пат за побрза интеграција кон ЕУ, според американскиот фонд за управување со средства „Итон Ванс“, пишува Блумберг. „Итон Ванс“ е фонд за управување со средства од Бостон, кој има инвестирано околу 15 милијарди долари само на хартии со фиксен […]

Бизнис форум на македонски и бугарски компании денес во Скопје

2019-01-17 11:13

Во Скопје денеска, на иницијатива на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и потпретседателот на Советот на министри на Бугарија, Томислав Дончев ќе се одржи бизнис форум на кој ќе учествуваат македонски и бугарски компании. На форумот насловен „МК-БГ 2019″, најавени се обраќања на македонскиот и бугарскиот вицепремиер, како и на македонскиот министер за економија Крешник […]

Акциите на Societe General со остар пад оваа недела

2019-01-17 10:35

МИЛАН (Ројтерс) – Европските акции паднаа денес а водат акциите на банките откако Сосиете Женерал предупреди дека тешките пазарни услови ќе ги погодат нивните кварталните резултати, Во секторот на банките, акциите на “Сосиете женерал” беа најголеми губитници, со намалување од 4,3 отсто. Француската банка соопшти дека резултатите од четвртиот квартал ќе бидат погодени од тешките […]

Телеком Албанија продадена за 50 милиони евра на бугарски инвеститор

2019-01-17 10:26

Компанијата „Телеком Албанија“ за 50 милион евра е продадена на бугарската компанија „Albania Telecom Invest AD”. Со компанијата раководат Спас Русев,кој поседува мнозинство од акциите на телекомуникацискиот бугарски оператор „Виваком“ и Елвин Гури, албанско-бугарски- инвеститор. Веста за албанските медум ја потврдиле од грчката компанја „ОТЕ“ која е дел од групацијата „Дојче телеком“,во чија сопственост досега […]

Во НБРМ се одржа Твининг лајт проектот: „Јакнење на капацитетите на системот за борба против фалсификување евра“

2019-01-17 10:18

Вчера, во просториите на Народната банка на Република Македонија (НБРМ) се одржа почетната конференција на Твининг лајт проектот: „Јакнење на капацитетите на системот за борба против фалсификување евра“, финансиран од Европската Унија (ЕУ). Во спроведувањето на овој проект ќе учествуваат Министерството за внатрешни работи, НБРМ и Дојче бундесбанк, а проектните активности ќе се спроведат со […]

Покана за 32. сесија на Клубот на истражувачите во НБРМ

2019-01-17 09:58

На 21 март 2019 година (четврток), во просториите на Народната банка на Република Македонија, со почеток во 14 часот, ќе се одржи 32. сесија на Клубот на истражувачите. Доколку сакате да презентирате Ваш работен материјал на оваа сесија на Клубот на истражувачите, Ве молиме да се пријавите со доставување на материјалот на е-адресата: [email protected], најдоцна до 27 […]

Редовна аукција за продажба на благајнички записи се одржа вчера

2019-01-17 09:53

На 16 јануари 2019 година, Народната банка спроведе редовна аукција за продажба на благајнички записи со примена на тендер со ограничен износ и фиксно утврдена каматна стапка од 2,50%. На аукцијата беа понудени благајнички записи на ниво од 25.000 милиони денари. Побарувачката и реализацијата на благајничките записи изнесуваа 25.000 милиони денари и беа на ниво на […]

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

2019-01-16 14:38

Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани до владата ќе поднесе инцијатива со која ќе се побара воведување на седумчасовен работен ден. Меѓутоа, УПОЗ ќе бара прогласување на 2-ри јануари и 2-ри мај за неработни денови. Ова денеска го најави претседателот на УПОЗ Пецо Грујовски кој посочи дека е време Македонија да се приклучи […]

Кои три европски економии ќе имаат најголем раст на БДП во 2019? Ќе се изненадите од предвидувањата!

2019-01-16 14:22

Кредитирањето во Централна и Источна Европа ќе порасне за околу 4-4,5 отсто оваа година, според предвидувањата на УниКредит на годишниот економски форум на Euromoney 2019 Словачка, Бугарија и Унгарија ќе го покажат најсилниот раст на БДП во регионот во 2019 година. Оваа прогноза за развојот за регионот на Централна и Источна Европа (ЦИЕ) беше направена од […]

Марио Драги: Еврото е најдопирливиот израз на европската интеграција

2019-01-16 13:54

Единствената валута го гарантира интегритетот на единствениот пазар преку кој имаме моќен двигател на одржлив раст, изјави претседателот на ЕЦБ Претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги денес ја прослави 20-годишнината од воведувањето на еврото со говор во Европскиот парламент, објави веб-страницата на ЕЦБ. “Еврото е најдопирливиот израз на европската интеграција со која секојдневно […]