Јенот и еврото зајакнаа, инвеститорите се сакаат да ризикуваат поради паѓањето на цените на нафтата и акциите

2016-01-26 23:13

На меѓународните девизни пазари во вторникот на вредност добија јенот и еврото, во кои инвеститорите бараа засолниште за капиталот поради паѓањето на цените на акциите и цената на нафтата на глобално ниво, а повторно ослабеа валутите на земјите извозници на нафта. Доларот во такви околности...

Ирачките податоци ги закочија цените на нафтата на 31 долар

2016-01-26 02:59

Цената на нафтата во понеделникот на меѓународните пазари се спушти во близина на 31 $, откако Ирак објави за рекордно производство, со што дополнително се нагласи проблемот со прекумерната понуда на светските пазари. На лондонскиот пазар суровата нафта падна за 83 центи во однос на...

Неделен преглед – Еврото ослабе поради можните дополнителни монетарни стимулси

2016-01-25 00:09

На меѓународните девизните пазари минатата недела, еврото ослабе откако Европската централна банка (ЕЦБ) најави дека наскоро би можела дополнително да ја олабави монетарната политика, додека вредноста на доларот зајакна поради стабилизацијата на нафтата и акциите. Девизниот курс на еврото во однос на американската валута минатата...

Пораките на централните банки ги ублажија превирањата и го подржаа доларот

2016-01-23 00:33

Доларот на меѓународните девизни пазари во петокот зајакна во однос на кошницата валути, во околности на смирување на превирањата на пазарот, по зголемувањето на очекувањата за понатамошно монетарно олеснување во Европа и Јапонија, поради што под притисок се јенот и еврото. Долар индексот, се...

Во Давос објавена листата на најдобри земји во светот

2016-01-22 00:34

Вкупно 60 земји се анализирани врз основа на различни критериуми, од одржливост до економското влијание. Германија е најдобрата земја во светот, Америка е најмоќната, додека Канада е со најдобар квалитет на живот, се вели во анализата “Најдобри земји” презентирана во Давос. Германија е прогласена...

Кинеските инвестиции во странство минатата година достигнаа речиси 120 милијарди долари

2016-01-21 01:45

Директните кинески инвестиции во странство минатата година достигна речиси 120 милијарди долари, како дел од напорите на Кина да придобие странска технологија, според податоците објавени од страна на кинеската влада. Директните инвестиции на втората по големина светската економија во 2015 година се зголемени за 14,7...

Цената на нафтата се искачи над 30 долари

2016-01-20 00:45

Цените на нафтата во вторникот на меѓународните пазари се зголемија  за повеќе од пет проценти, носени од веста дека кинеската побарувачка во 2015 година најверојатно достигна рекордно високо ниво. На лондонскиот пазар цената на суровата нафта се зголеми 1,55 $, или 5,4 проценти во однос...

Неделен преглед – Еврото ослабе, под притисокот валутите на извозниците на нафта

2016-01-18 01:40

На меѓународните девизните пазари минатата недела поради падот на цените на акциите на светските берзи зајакна јапонскиот јен, додека поради остриот пад на цените на нафтата под притисок се валутите на големите извозници на нафта. Девизниот курс на еврото во однос на американската валута...

Податоците од Кина и САД го поддржаа нафтениот пазар

2016-01-14 00:44

Цените на нафтата се зголемија на меѓународните пазари после повеќедневниот тренд на опаѓање, поддржани од охрабрувачките трговски податоци од Кина и неочекуваниот пад на залихите во САД кои сигнализираат солидно ниво на побарувачка. На лондонскиот пазар цената на суровата нафта се зголеми за 87...

Доларот ослабе, зајакнаа валутите прибежиште за капиталот

2016-01-13 04:06

На меѓународните валутни пазари зајакнаа валутите кои се сметаат за безбедни засолништа за капиталот во несигурни времиња, затоа што инвеститорите не веруваат дека е запрена депрецијацијата на кинескот јуан. Доларот падна за 0,3 проценти во однос на јапонскиот јен, на 117,45 ¥. Вредноста на доларот падна за...