Падот на цените на кинеските акции ги притисна цените на нафтата

2015-07-27 17:21

Цената на нафтата на меѓународните пазари падна во близина на најниското ниво во последните четири месеци, притиснати од стрмниот пад на кинеските акции и зголемените знаци за вишокот на глобалната понуда на нафта. Цената на нафтата на лондонскиот пазар падна за 15 центи на...

Неделен преглед: Еврото зајакна, спалсна загриженоста за Грција

2015-07-27 00:38

Еврото минатата недела на девизните пазари зајакна, благодарение на намалувањето на тензиите во врска со Грција, но неговиот подем беше ограничен поради застојот на економијата на еврозоната. Девизниот курс на еврото во однос на американската валута за зајакна за 1,4 проценти до 1,0985 $,...

Цените на нафтата во близина на најниското ниво во последните четири месеци

2015-07-25 06:30

Цените на нафтата на меѓународните пазари се движат во близина на најниското ниво во последните четири месеци. На лондонскиот пазар цената на нафтата падна за 35 центи во однос на претходното затворање, на 54,92 $. Од почетокот на јули цената на нафтата падна речиси 13 проценти, што...

Биг Мек Индекс: Која валута е преценета, а која потценета?

2015-07-23 06:31

Според индексот Биг Мек, кој е создаден од британскиот магазин Економист, најпотценета валута во светот е венецуелскиот боливар 86 проценти, додека преценети се швајцарскиот франк 42,4 проценти и норвешката круна 17,9 проценти. Економист како единица мерка ја зема цената на хамбургерот “Биг Мек” во ресторани...

Цената на златото и среброто во близина на најниското ниво во последните пет години

2015-07-22 00:25

Златото и среброто на азиските пазари се тргуваше по цени во близина на најниското ниво во последните пет години поради се поголемото верување дека ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки до крајот на годината. Злато на почетокот на тргувањето во Азија падна под психолошката граница...

Доларот во близина на највисокото ниво во последните три месеци

2015-07-21 00:44

Американската валута на меѓународните пазари се задржа во близина на највисокото ниво во последните три месеци во однос на кошницата валути, додека еврото и покрај притисокот малку се стабилизира во однос на доларот. Еврото во однос на американската валута зајакна за 0,3 проценти на 1,0861 $....

Минатата недела доларот нагло зајакна во однос на еврото

2015-07-19 19:00

Минатата недела доларот на светските пазари нагло се зголеми во однос на еврото за 3 проценти, поради очекувањата од САД за зголемување на каматните стапки, додека каматните стапки во еврозоната најверојатно уште долго време ќе се движат на ниско ниво. Девизниот курс на еврото минатата недела...

Еврото на најниско ниво во однос на доларот во последните шест недели

2015-07-17 06:30

Вредноста на еврото на меѓународните пазари во однос на доларот се спушти на најниска вредност во последните шест недели, откако Грција го изгласа пакетот мерки во замена за финансиска помош, додека доларот доби ветер во грб од очекувањата за зголемување на каматните стапки. Еврото,...

Договорот за иранската нуклеарна програма ги намали цените на нафтата

2015-07-15 06:31

Цените на нафтата повторно остро паднаа откако Иран и шестте светски сили постигнаа договор за иранската нуклеарна програма, што ќе овозможи ублажување на санкциите кон Техеран и постепено зголемување на извозот на нафта на Иран. На лондонскиот пазар цената на нафтата падна за 1,15 $ во однос...

Русија воведува сопствени платежни картички

2015-07-14 07:01

Русија би требало да воведе национални платежни картички до крајот на 2015 година, изјави претседателот на Русија Владимир Путин. Тој рече дека државата мора да ја промени сегашната ситуација каде што повеќе од 90 проценти од Русите се корисници на странски платежни картички, како...