Периодот помеѓу 2015 и 2019 година беше најтопол петгодишен период во историјата, се вели во извештајот на Светската метеоролошка организација

Скоро 90 големи компании во секторите храна и цемент и телекомуникации се посветени на намалување на нивниот отпад од јаглерод во новата кампања за насочување на меѓународните компании кон ниска емисија во иднина на јаглерод, велат организаторите, цитирани од Ројтерс.

Деловната коалиција „We Mean Business“ објави дека десетици компании се приклучија на иницијативата во двата месеци пред Самитот на ООН во понеделникот, чија цел е промовирање побрза акција за климатските промени.

„Многу повеќе компании сега треба да се приклучат на движењето, испраќајќи јасен сигнал дека пазарите се менуваат“, рече генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш во коминикето.
Коалицијата беше формирана во јуни со повик за акција од страна на ООН, деловни лидери и водачи на граѓанското општество. Еден месец подоцна, беа објавени првите 28 компании што се придружија. We Mean Business објави дека сега вклучува 87 компании со вкупна пазарна капитализација од повеќе од 2,3 трилиони долари

Некои коалициони компании се согласија да го намалат отпадот од јаглерод на нула до 2050 година, вклучително и швајцарската компанија за храна Нестле, француската компанија за градежни материјали Сен-Гобаин и францускиот гигант за козметика „Л’Ореал“.

Други не ветија дека ќе станат неутрални со јаглерод, но велат дека ќе бидат во согласност со целта да се ограничи порастот на просечните глобални температури на 1,5 Целзиусови степени, утврден во Парискиот договор во 2015 година.

Во оваа група спаѓаат финската телекомуникациска компанија Нокиа, француската компанија за храна Данон и британскиот производител на лекови АстраЗенека, пренесува We Mean Business.

Наспроти позадината на забрзаните влијанија на климата од топење на ледените капаци и зголемувањето на нивото на морето, научниците велат дека светот треба да ги преполови гасовите од стаклена градина во следните десет години за да избегне катастрофално затоплување.

Бидејќи компаниите за фосилно гориво продолжуваат да развиваат нови полиња на нафта и гас и многу земји во развој ги прошируваат своите постројки за јаглен, ветувањата на коалицијата се мали, во однос на зголемувањето на глобалните емисии.

Некои експерти се сомневаат дали јавните компании посветени на максимизирање на приносот на акционерите ќе можат да ги направат големите инвестиции потребни за борба против климатските промени. Сепак, многу инвеститори вршат притисок врз компаниите да преземат акција во врска со климатските ризици, а на извршителите им се врши притисок и од млади активисти кои се мобилизираат во милиони низ целиот свет за да протестираат во петок.

We Mean Business верува дека ветувањата на претежно европските компании, како и на некои северноамерикански и азиски компании, за исполнување на поставените цели за јаглерод, ќе ги наведат другите компании да го следат тоа.

Генералниот секретар на ООН Гутериш смета дека приватниот сектор е клучен за преземање на поамбициозни обврски за климатски самити, кои имаат за цел да го ратификуваат Парискиот договор пред да влезе во клучна фаза од неговото спроведување следната година

Претставници на компании како што се данската енергетска група Орстет, шпанската енергетска компанија Ибердрола и германскиот осигурител Алијанц мораат да разговараат со шефовите на држави за време на еднодневна средба, се вели во нацрт-агендата.

Во меѓувреме, извештајот на Светската метеоролошка организација покажува дека периодот што ги опфаќа годините 2015 до 2019 година бил најтопол петгодишен период откако започна да се подготвува статистика во овој поглед, пренесуваат БТА агенциите ширум светот. Документот беше објавен денес пред самитот за климата.

Извештајот се заснова на претходни проценки бидејќи периодот сè уште не е завршен. Споредено со претходниот петгодишен период, просечните температури биле повисоки за 0,2 степени Целзиусови во текот на тековниот петгодишен период, јави ДПА. И во однос на периодот од 1850-1900 година, температурите во текот на петгодишниот период беа повисоки за 1,1 Целзиусови степени, соопшти АФП.

Генералниот директор на СЦО, Питер Таалас повика на тројно зголемување на напорите за намалување на емисиите на стакленички гасови за да се исполни целта за одржување на глобалните температури под 2 Целзиусови степени до 2100 година.

Во извештајот на СМО се вели дека знаците и ефектите од климатските промени, како што се зголемувањето на нивото на морето, топењето на мразот и екстремните временски појави, се зголемени во текот на периодот 2015-2019 година.

Најновите податоци го потврдуваат трендот на претходните четири години, кои беа најжешки бидејќи се чуваат ваквите статистики, односно од 1850 година. Исто така се дозна дека јули 2019 година го одбележале неколку топлотни бранови, особено во Европа , што го сруши апсолутниот рекорд на температурата, забележува АФП.

 

Забрането превземање на содржината без претходна согласност на редакцијата на БанкоМетар.мк