(Блумберг) – Санкциите на САД кон Иран не се одразуваат само на светската нафта, туку и земјоделскиот пазар во Латинска Америка.

Најмалку два ирански бродови што носат бразилскота пченка се заробени на брегот на Латинска Америка, бидејќи не можат да добијат гориво, според пристанишната власт во Паранагуа, околу 450 километри јужно од Сао Паоло. Државната нафтена компанија Petroleo Brasileiro SA соопшти дека нема да ги снабдува бродовите – кои плутаат слободно повеќе од еден месец – поради ризикот од санкциите на САД.

Бразилскиот Врховен суд треба да одлучи дали бродовите можат да се наполнат со гориво. Канцеларијата на генералниот адвокат се очекува да издаде изјава за случајот, според весникот Valor Economico. Иран беше главната дестинација на пченката од земјата во изминатата година, при што увозот изнесувал 6 милиони метрички тони, според владините податоци.

Неизвесноста околу судбината на бродовите е последниот доказ за тоа како политиките на администрацијата на Трамп ги уништуваат стоковите пазари ширум светот. Трговската војна на САД со Кина веќе доведе до промена на трговските текови на сè, од соја до микрочипови. Во меѓувреме, американските санкции со цел да ги исцедат приходите на Иран оставија некои од најголемите купувачи на нафта да бараат резерви на други места.

МВ Баванд, кој носеше 48.000 метрички тони пченка, требаше да тргне од Паранагуа за Иран на 8-ми јуни, соопшти портпаролот. Бродот го напуштил пристаништето, во државата Санта Катарина во Бразил, на 15 мај -изјавува Блумберг.

МВ Терме е на чекање за снабдување со гориво од 9 јуни за да се пресели во Имбитуба, каде што ќе биде натоварен со пченка, а потоа ќе се упати кон Иран, според пристанишната власт. Тој го растоварил товарот од Сан Франциско до Сул, пристаниште во Санта Катарина на 1 јуни, според податоците објавени од Блумберг.

“Ако Petrobras ги танкира со нафта овие бродови, тоа би било предмет на ризик да бидат вклучени во листата на санкции на САД, што би можело да резултира со значителни загуби за компанијата, се вели во соопштението на бразилската државна компанија. “Покрај тоа, има информации дека овие бродови доаѓаат од Иран натоварен со уреа, што е предмет на санкциите на САД”.

Ројтерс во четвртокот извести за заробените бродови.

Иран и САД се наоѓаат во тензички релации од минатата година, кога Доналд Трамп ги повлече САД од нуклеарната спогодба од 2015 година со Исламската република, и го нарече “најлошиот договор досега”. Во мај, администрацијата на Трамп наметна казни за осумте влади кои не се придржуваа кон ова барање на САД за забрана за купување наиранската нафта, зголемувајќи го притисокот врз веќе погодената економија во земјата.

Иран е подготвен да се состане со сенаторите на САД за да разговара за можниот излез од спорот, објави во четвртокот Њујорк тајмс. Но, исто така, рече дека ескалацијата на неговата нација за нејзината програма за збогатување на нуклеарното оружје може да се промени ако САД ги укинат санкциите што Трамп ги наметна по повлекувањето од нуклеарниот договор.