Најголем дел од растот на бројот на работни места со кои се здружени компаниите потекнува од сегментот за развој на апликации

„Apple“ објави дека е директно или индиректно одговорна за 2,4 милиони работни места во САД, што е за 20% повеќе од 2-та милиони пријавени од технолошката компанија во 2017 година, пренесува Ројтерс.

Производителот на iPhone тврди дека неговата директна работна сила се зголемила од 80.000 на 90.000 луѓе за две и пол години кога последен пат покажала податоци за параметарот. Но, голем дел од тој раст доаѓа од компании како Broadcom, кои прават делови за производи од Apple во САД и од трети страни кои развиваат софтвер за компаниски уреди,

Работните места поврзани со апликации достигнаа 1,9 милиони, или 325.000 повеќе од претходната проценка, објави на својата веб-страница компанијата Купертино, компанија со седиште во Калифорнија.

„Apple“ не открива како ги направи овие проценки или како го финансираше сето ова. Одредувањето на бројот на индиректно создадени работни места може да варира во зависност од тоа како се прави анализата.

„Aoole“ е критикуван, вклучително и од американскиот претседател Доналд Трамп, за соработката со голем број фабрики што произведуваат поголем дел од своите производи во Кина. Компанијата сега тврди дека потрошила 60 милијарди американски долари за производи и услуги од провајдери со седиште во САД во 2018 година и планира да ја зголеми сумата на 350 милијарди американски долари до 2023 година.

Во декември, „Епл“ објави дека ќе потроши 1 милијарда американски долари за изградба на нов кампус во Остин Тексас, во кој ќе бидат сместени 15.000 вработени. Тој додава и директни работни места во Сиетл, Сан Диего и Кулвер Сити, Калифорнија.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк