Предвидувањата за приближување кон врвот на побарувачката на нафта го мачат нафтениот картел, предводен од Ријад и Москва и американската шкрилеста индустрија

Аналитичарите очекуваат битка за удел на пазарот на азискиот пазар на нафта, додека побарувачката за нафта оди кон својот врв.

Силното барање за нафта надвор од Азија обезбеди зрак светло за инаку мрачната 2020 година за пазарите на црно злато, бидејќи голем број земји низ целиот свет повторно воведоа целосни или делумни блокади за да го ограничат ширењето на коронавирусот, според Блумберг. Но, по повеќекратните предупредувања за крај на растот на побарувачката на нафта, некои аналитичари го делат ставот дека се води борба за удел на пазарот меѓу клучните извозници на нафта како што се САД и земјите од широкиот сојуз ОПЕК + (колективно Организацијата на земји извознички на нафта, ОПЕК и нивните сојузници).

Побарувачката на Кина за нафта никогаш не била посилна, но може да заврши брзо “, рече Рајан Фицмаурис, аналитичар во„ Рабобанк “. Според него, земјите како Русија и Саудиска Арабија ќе го искористат овој момент да го прошират своето присуство во снабдувањето со регионот.

Откако коронавирусот предизвика историски пад на побарувачката на нафта, голем број нафтени компании ги објавија своите прогнози за достигнување на врв во рок од една деценија. Други, како БП Плц, сугерираат дека потрошувачката на нафта никогаш нема да се врати на нивото пред пандемијата.

Во исто време, Соединетите држави го нападнаа азискиот пазар на нафта на сметка на ОПЕК + за време на обидите на Пекинг да го исполни ветувањето за купување на повеќе стоки од САД според трговскиот договор во првата фаза.

Од своја страна, ОПЕК + не може да си дозволи да го изгуби уделот на пазарот во еден од ретките региони каде побарувачката ќе продолжи да расте поради природата на локалните економии. Заканата за проширување на уделот на електрични возила и други алтернативни погонски возила исто така ја принудува алијансата да ја брани својата позиција во Азија пред врвот на побарувачката за сурова нафта до 2030 година, според Глобалното истражување на Банката на Америка.

„Битката за удел на пазарот е неизбежна и ОПЕК + нема да и се предаде на американската индустрија за шкрилци“, велат аналитичарите на „Глобал рисрч“ на Банката на Америка.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк