Во земјава околу 15.000 работни места се изгубени за време на корона пандемијата, соопшти денеска министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се на податоците од Агенцијата за вработување. Бектеши не верува дека враќањето на дијаспората го зголемува бројот на невработени, ниту досега, како што рече, имал прилика да види такви анализи.

„Секако дека имало многу наши сограѓани кои биле дел на сивата економија и во време кога се правеше регистрацијата во Агенцијата за вработување ја користеа можноста да се пријават и сега одат да добијат
државна помош или гарантирана минимална помош и додатоци. Но, не сум видел такви анализи дека нашите сограѓани кои живеат надвор го зголемуваат бројот на невработени.

Министерката за труд и социјала, Јагода Шахпаска, во вчерашното неделно интервју за радио Слободна Европа, рече дека „бројот на невработени го кренале нашинците кои се вратиле од странство“.

Македонија моментно има невработени околу 15.000 граѓани, истакна министерот, одговорајќи на новинарски прашања по денешното потпишување Меморнадум за соработка со Стопанската комора на
северозападна Македонија.