Акциите на Вол Стрит паднаа вчера бидејќи останува загриженоста на инвеститорите во врска со трговската војна меѓу САД и Кина.

Поширокиот С & П 500 имдекс падна за 0,8 проценти, индустрискиот индекс Дау Џонс падна за 189 поени или 0,7 проценти на 26.107 поени, а технолошкиот индекс Насдак падна за 0,9 проценти, пренесува АП.

Акциите на технолошките компании и банките се предводници на загубите. Акциите на производителите на чипови „Калкома“ паднаа за 1,2 проценти, „Фејсбук“ падна за 1,4 проценти, а матичната компанија на „Гугл“, Алфабет, падна за 1,2 проценти.

Европските индекси исто така паѓаат. Еуро Стокс 50 падна за 0,17 проценти, лондонскиот ФТСЕ 0,25%, германскиот ДАКС 0,04%, францускиот КАК 4,23% и шпанскиот ИБЕКС 0,79%, пренесува њујоршката агенција. Блумберг “.

Од друга страна, еврото се зголеми за 0,1 процент на 1,1215 долари, јапонскиот јен 0,5 проценти на 105,15 јени за доларот, фунтата за 0,5 проценти на 1,2091 долари за фунта и „Блумберг“ индексот за доларот се зголеми за помалку од 0,1 процент.

Во Азија, јапонскиот индекс „Никеи 225“ напредуваше 0,44 проценти, додека хонгконгшкиот индекс Ханг Сенг падна за 0,44 проценти.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк