Цената на биткоинот порасна во понеделникот бидејќи финансиските институции продолжија да му даваат благослов на Биткоин. Биткоинот се зголеми за повеќе од 5 отсто на 28.064,10 долари, што е највисоко ниво од почетокот на мај, според Coin Metrics. Овој потег ги турна неговите месечни добивки во зелено. Етер додаде 3,7 проценти на 1.786,25 долари, но сè уште паѓа за повеќе од 4 проценти во месецот.

Чувството за вредноста на криптовалутата е подобрено од крајот на минатата недела, кога BlackRock поднесе барање за прв биткоин ЕТФ во САД. Поднесувањето доаѓа една недела откако Комисијата за хартии од вредност ги тужеше две од најголемите крипто берзи, Binance и Coinbase. Многумина шпекулираа за времето на потегот на BlackRock, особено со Coinbase како партнер за старателство на криптовалути.

Потоа, во вторникот наутро, нова крипто берза поддржана од финансиските гиганти Чарлс Шваб, Fidelity Digital Assets и Citadel Securities објави дека е во живо неколку недели тргување со биткоин и етер.

Fidelity активно го следи развојот на криптовалутите од 2014 година. Во изминатите неколку години, компанијата се отфрли од одделот Fidelity Digital Assets, создаде апликација за малопродажни инвестиции без провизија наречена Fidelity Crypto и почна да им нуди на 401(k) инвеститори пристап до криптовалути (опција што работодавците мора да ја обезбедат).