Предводен од биткоин, целиот пазар на дигитални валути продолжи со постојано искачување во текот на последните 24 часа. Загриженоста околу веројатно блокираниот пристап на Кина кон странските размени за крипто инвеститорите се отфрли.

Jack GuezBitcoin влегува под 10.000 долари како главна крипто-размена за споделување на кориснички детали со американските даночни власти.
Биткоин, врвна виртуелна валута во светот, тргуваше над 10.600 долари во 10:00 според зоната GMT, повлекувајќи се од врвот од 11.090 долари достигнато претходно истиот ден. Зголемениот бран следеше по остар пад на целиот пазар во понеделникот, откако американската размена Coinbase информираше речиси 13.000 од своите корисници дека мора да ги предаде своите податоци на Службата за внатрешни приходи на САД.

Кинеските финансиски власти треба да ги спречат локалните инвеститори да тргуваат со виртуелни средства на размена во странство, според неименувани извори запознаени со ова прашање, како што цитира Блумберг. Регулаторите, наводно, планираат да ги разгледаат банките и сметките за плаќање на интернет на кинески фирми и лица осомничени за олеснување на размена на криптовалутни префрлања.

Овој чекор, наводно, има за цел блокирање на преостанатите начини за кинеските граѓани да купуваат виртуелни валути. Земјата, откако беше најактивната во светот за криптовалентно тргување, минатата година имаше  забрана за тргување со биткоините  и другите дигитални валути на домашните берзи. Од тогаш, регулаторите напредуваа до блокирање на пристапот до платформи кои обезбедуваат размена на услуги.

Минатата година, Јужна Кореја објави построги чекори кон крипто -валутниот  промет во земјата. Мерките, наменети за спречување на шпекулации и незаконски активности, опфаќаа оданочување на размена на криптовалути и им забранија да издаваат нови трговски сметки.