САО ПАУЛО (Ројтерс) – Бразилскиот претседател Јаир Болсонаро сака “билатерална трговија со целиот свет без идеолошка пристрасност”, рече тој на Твитер во саботата пред Светскиот економски форум во Давос, на крајот од месецов.

Најголемата економија во Латинска Америка е исто така една од најрестриктивните во светот. Фондацијата Херитиџ, десничарскиот тинк-тенк, минатата година го рангираше Бразил на 153-то место од вкупно 180 земји во својот Индекс на економска слобода.