ЛОНДОН (Ројтерс) – Британската економија ќе се намали ако ја напушти Европската унија без договор со Brexit и ќе претрпи одредена штета што и да се согласи со термините, објави Меѓународниот монетарен фонд во понеделникот, предизвикувајќи ги ветувањата на некои поддржувачи на Brexit.

Фондот предвидува дека британската економија ќе порасне за околу 1,5 отсто годишно во 2018 и 2019 година – заостануваjќи зад Германија и Франција – доколку се постигне широк Brexit договор.

“Јас сум очаен оптимист, и јас многу се надевам и молам, дека ќе има договор меѓу Европската унија и Велика Британија”, изјави извршниот директор на ММФ, Кристин Лагард.

Но, неуспехот да се склучи договор ќе доведе до контракција, рече таа.

“Дозволете ми да бидам јасна, во споредба со денешниот мазен единствен пазар, сите можни сценарија на Брексит ќе имаат трошоци за економијата и во помала мера и за ЕУ”, рече Лагард кога ММФ го претстави својот годишен извештај за британската економија.

“Колку е поголема препреката да се тргува во новиот однос, толку поскап ќе биде. Ова треба да биде прилично очигледно, но се чини дека понекогаш тоа не е”.

Велика Британија треба да ја напушти ЕУ за малку повеќе од шест месеци, но Лондон и Брисел допрва треба да постигнат договор за да обезбедат период на транзиција.

Премиерот Тереза ​​Мај се бореше да го премости длабокиот јаз во нејзината конзервативна партија за тоа колку близок однос би требало да има Британија со ЕУ.

Таа се надева дека ќе се постигне напредок кон договорот, кога таа оваа недела ќе се сретне со другите водачи на ЕУ.

Британскиот министер за финансии, Филип Хамонд, зборувајќи заедно со Лагард, рече дека владата морала да ги послуша “јасно предупредувањата” од ММФ за контра Брексит договорот.

Хамонд беше критикуван од некои пратеници на Конзервативната партија кои велат дека тој сака да ја задржи Британија премногу близу до ЕУ.

Многу поддржувачи на Брексит велат дека Велика Британија мора да се дистанцира од Брисел со цел да ги укине своите трговски договори со брзорастечките економии ширум светот.

ММФ соопшти дека таквите договори нема да го неутрализираат падот на економијата од напуштањето на ЕУ.

Рут Леа, економист со Арбутнотот банкарска група и адвокат на Брексит, го обвини ММФ дека се приклучи на новата рунда “Проектен страв”, термин кој го поддржуваат поддржувачите на Брексит за предреферендумските предупредувања за економските последици од гласањето “Оставете”.

“Дали тие не научија ништо од нивната загуба на кредибилитетот по Проектот Страв Означи 1? Со други зборови, престанете да правите храбри тврдења кога навистина не знаете што ќе се случи”, рече Леа на Твитер.

Економијата на Велика Британија – петта по големина во светот – забави по одлуката за референдум во 2016 година да ја напушти ЕУ и продолжува да биде надмината од повеќето други богати држави.

Сепак, податоците за посилни очекувањата – минатата недела покажаа дека економијата имаше најбрз раст за речиси една година, со помош на Светското првенство и топлото летно време.

ММФ соопшти дека имало “застрашувачки” спектар на прашања што сé уште треба да се решат пред Брешит.

Лагард, исто така, рече дека ММФ ќе ги намали прогнозите за глобален економски раст, кога ќе ги ажурира своите изгледи во ноември.

“Но, можам да кажам во овој момент, без откривање на било кој број, е дека облаците на хоризонтот не станаа полесни, но потемни”, рече таа.