НБРМ објави соопштение за расположливи депозити на седум дена

2018-03-08 13:50

    Во соопштението кое го има на официјалната страна на НБРМ се вели дека: На 7 март 2018 година, банките пласираа средства во расположливи депозити на седум дена во износ од 15.166 милиони денари, односно 1.408 милиони денари повеќе од достасаниот износ (13.758 милиони денари). Каматната стапка на депозитите на...

Vip објави оглас за вработување

2018-03-08 13:43

      Телекомуникацискиот оператор Вип објавува оглас за вработување на маркетинг специјалист – бизнис маркетинг. Кандидатите кои ги исполнуваат квалификациите за работното место своите CV-а треба да ги испратат на: [email protected] Крајниот рок за аплицирање е: 16.03.2018. Повеќе информации за огласот на следниов ЛИНК.

Кристин Лагард предупредува на последиците од трговска војна

2018-03-08 12:48

    Шефот на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард предупреди дека трговската војна може да има страшни последици за глобалната економија, бидејќи под закана ќе биде економскиот раст. Според неа, во трговска војна предизвикана од зголемување на царинските тарифи никој не може да победи....

Комерцијална банка АД Скопје: “Не криеме ценовно чувствителни информации за работењето”

2018-03-08 11:58

    Во врска со дописот од Македонска берза на хартии од вредност АД Скопје бр. 03-269/1 од 07.03.2018 година за информација за порастот на цената на акциите на Комерцијална банка АД Скопје, Банката ја известува јавноста дека не поседува ценовно чувствителни информации во...

EУ го одбива планот за трговски односи кој го предлага Велика Британија

2018-03-08 11:08

    ЕУ го отфрли планот на Велика Британија за трговски односи по Брегзит. Барањето на премиерот Тереза ​​Меј дека Британија останува во европските агенции исто така не е прифатена. ЕУ остро ја отфрли визијата на Тереза ​​Меј, кога станува збор за трговски односи...

Украина започнува одземање на имотот на рускиот енергетски гигант “Газпром”, повикувајќи се на одлуката на судот во Стокхолм

2018-03-08 10:33

Украинските власти започнаа со одземање на средствата што им припаѓаат на рускиот гасен гигант “Газпром”, наведувајќи го наводното непочитување на одлуката на арбитражниот суд во Стокхолм. “Според сегашните околности, украинската влада иницира акција со цел да се опорави казна од … Газпром”, се вели...

Колку изнесува највисоката јануарска плата?

2018-03-08 09:50

    Највисоката Јануарска плата е исплатена во Црна Гора и таа изнесува 28.361 евра бруто или 16.024 евра нето.Токму оваа сума била исплатена на работник во секторот продажба на големо на делови и опрема за моторни возила. Според податоците на државната статистика, највисоката...

Tрговскиот дефицит на САД на најголемо ниво во последните десет години

2018-03-08 09:35

  Трговскиот дефицит на САД во јануари се зголеми на најголемо ниво од октомври 2008 година. Дефицитот се зголеми и покрај напорите на американскиот претседател Доналд Трамп да воспостави рамнотежа во трговијата на САД со остатокот на светот. Трговскиот дефицит на САД се зголеми...

Биткоинот паѓа по предупредувањето дека трговските платформи би можеле да бидат “незаконски”

2018-03-08 09:15

  Цената на биткоинот  падна на пониско ниво за еден и пол  на Bitstamp , по предупредувањето од Комисијата за хартии од вредност и за размена на хартии од вредност (SEC) дека некои криптовалутни  платформи за тргување се “потенцијално незаконски”.     Во изјавата објавена...

“МАСТЕРКАРД ИНДЕКСОТ“-КАДЕ Е НАЈРАЗВИЕНО ЖЕНСКОТО ПРЕТПРИЕМАШТВО?

2018-03-08 08:54

Претприемачките имаат поголеми шанси за успех на поразвиените пазари, покажуваат резултатите од второто истражување на  “Мастеркар индексот ” на женско претприемаштво. Кога се анализираат општите резултати, индексот покажува дека жените што размислуваат за покренување бизнис и оние што веќе имаат свои компании постигнуваат успеси...