Еврото ослабе, сите погледи вперени кон Европската централна банка

2016-03-11 01:28

Еврото во четвртокот ослабе во однос на доларот и јенот во пресрет на месечната седница на Европската централна банка (ЕЦБ) поради очекувањата за нови мерки на монетарно олеснување. Еврото во една таква атмосфера во однос на доларот ослабе за 0,3 проценти, на 1,0977 $. Во...

Јенот зајакна во клима на умерен ризик поради Кина

2016-03-10 08:57

Јапонскиот јен во средата зајакна на меѓународните девизни пазари, бидејќи инвеститорите се малку претпазливи во поглед на преземање на ризици, во услови на зголемена неизвесност во поглед на забавувањето на кинеската економија по неодамнешните слаби показатели. Вредноста на доларот во однос на јенот ослабе за...

Јенот и еврото зајакнаа

2016-03-09 00:14

Јенот и еврото во вторникот на меѓународните девизни пазари зајакнаа, бидејќи склоноста за ризик на инвеститорите спласна откако се објавени обесхрабрувачките податоците за кинеската трговија. Долар во таква атмосфера во однос на јенот ослабе за 0,5 проценти на 112,85 јени. Еврото во однос на доларот се...

Цените на нафтата зајакнаа, но под прашалник е нивното долгорочно опоравување

2016-03-08 01:02

Цените на нафтата во понеделникот на меѓународните пазари се зголемија и до сега зајакнаа за околу една третина од најниското ниво оваа година, но некои аналитичари укажуваат дека нивното долгорочно опоравување е под прашаник. На лондонскиот пазар суровата нафта се зголеми за 65 центи во...

Неделен преглед – Доларот ослабна, спласнаа очекувањата за зголемување на каматите

2016-03-07 00:34

На меѓународните валутни пазари минатата недела доларот ослабе, бидејќи спласнаа шпекулациите во врска со зголемувањето на каматните стапки од страна на ФЕД. Девизниот курс на доларот во однос на јапонската валута минатата недела ослабе за 0,2 проценти на 113,75 јени. Американската валута ослабе и во...

Доларот благо зајакна, во фокусот извештајот за вработувањето

2016-03-05 01:20

Долар во петокот на меѓународните девизни пазари се опорави откако ден предходно го забележа најсилниот дневен пад во изминатиот месец, додека инвеститорите го чекаат клучниот извештај за нови работни места во САД, кој треба да им даде нови насоки во врска со понатамошното зголемување...

Цените на нафтата стабилни на нивото од 37 долари

2016-03-04 00:33

Цените на нафтата во четвртокот на меѓународните пазари се задржаа под нивото од 37 $, поради растот на залихите во САД што ја стави во сенка иницијативата за ограничување на прекумерната понуда. На лондонскиот пазар цената на нафтата остана речиси непроменета во однос на...

Еврото под притисок, во фокусот ЕЦБ

2016-03-02 01:45

Девизниот курс на еврото во вторникот на меѓународните пазари во однос на јенот во еден момент се спушти на најниско ниво во речиси три години, по лошите вести од економијата на еврозоната, кои се нов аргумент на Европската централна банка (ЕЦБ) следната недела да објави нов...

Цената на нафтата стабилна на 35 долари, Саудиска Арабија е подготвена да соработува

2016-03-01 01:13

Цените на нафтата на меѓународните пазари се стабилизираа над нивото од 35 $ откако Саудиска Арабија најави дека ќе соработува со другите производители за да ги запрат осцилациите на пазарот. На лондонскиот пазар сурова нафта се зголеми за 44 центи на 35,54 $. На американскиот пазар нафтата се...

Неделен преглед – Доларот зајакна поради шпекулациите дека ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки

2016-02-29 01:01

На меѓународните валутни пазари минатата недела доларот значително зајакна, бидејќи растот на потрошувачката и инфлацијата во САД предизвика шпекулации за зголемување на каматните стапки од страна на Банката на федерални резерви (ФЕД). Доларот во однос на јапонската валута зајакна за 1,2 проценти на 114,00...