Еврото забележа пад во однос на доларот и франкот

2015-12-11 01:13

Еврото во четвртокот на меѓународните девизни пазари ослабна во однос на доларот од највисокото ниво во месец дена, додека швајцарскиот франк зајакна во однос на еврото, откако Швајцарската централна банка ги задржа каматните стапки на рекордно ниско ниво. Еврото се тргуваше по 1,0975 $, што значи пад од 0,5...

Охрабрувачките јапонски податоци и намалените американски залихи ги подржаа цените на нафтата

2015-12-09 19:51

Цените на нафтата се зголемија врз основа на добрите економски податоци од Јапонија и намалените залихи во САД, иако многу од инвеститорите очекуваат продолжување на надолниот пат на цената со оглед на силниот долар и прекумерната понуда. На лондонскиот пазар цената на сурова нафта се...

Совети при купување на стан

2015-12-08 20:58

Купување на стан е голем потфат, бидејќи тоа претставува долгорочна инвестиција, но истовремено е возбудлив проект затоа што обавуваме една од најубавите работи во животот – избор на сопствен дом. Да се ​​биде “свој на своето” создава чувство на безбедност кое е од суштинско значење...

Опоравување на доларот после добрите вести за запосленоста

2015-12-08 00:29

Доларот во однос на еврото на меѓународните девизни пазари зајакна по загубата од минатата недела, по објавата на податоците за новосоздадените работни места во САД, кои одат во прилог за зголемување на каматните стапки во најголема економија во светот. Доларот во такви околности зајакна за...

Неделен преглед – Еврото зајакна за 3 проценти

2015-12-06 21:01

На меѓународните валутни пазари девизниот курс на еврото минатата недела во однос на доларот зајакна за речиси 3 проценти, откако Европската централна банка не ја ублажи монетарната политика како што се очекуваше. Девизниот курс на еврото во однос на американската валута минатата недела зајакна...

Нафтата паѓа, ОПЕК го зголеми производствениот плафон

2015-12-05 01:16

Цената на нафтата во петокот падна на светските берзи, откако Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) неочекувано го подигна производствениот плафон и покрај прекумерната понуда. На лондонскиот пазар цената на нафтата после пладне беше во минус од 47 центи во однос на претходното затворање...

Еврото во близина на најниското ниво во последните седум и пол месеци

2015-12-04 01:17

Девизниот курс на еврото на меѓународните валутни пазари во однос на доларот се задржа во близина на најниското ниво во последните седум и пол месеци, во пресрет на состанокот на Европската централна банка (ЕЦБ), на кој по очекувањата на инвеститорите значително ќе се зголемат...

Цените на нафтата се спуштија под 44 долари

2015-12-02 23:59

Цената на нафтата падна во средата и се спушти под 44 $, откако преовладува загриженоста поради зголемените залихи на нафта во САД  и очекувањата дека Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК) ќе продолжи со високото ниво на производство. На лондонскиот пазар цената на нафтата падна за 85...

Доларот на највисоко ниво во последните осум и пол месеци, еврото под притисок од ЕЦБ

2015-12-01 01:44

Доларот во понеделникот на меѓународните девизни пазари во однос на кошницата на валути достигна ново највисоко ниво во последните осум и пол месеци, а еврото падна на најниско ниво од април пред состанокот на Европската централна банка (ЕЦБ) оваа недела. Долар индексот се зголеми за 0,1 проценти...

Неделен преглед – Еврото за прв пат после седум месеци се спушти под 1,06 долари

2015-11-30 00:37

На меѓународните девизните пазари курсот на еврото минатата недела за прв пат по седум месеци падна под 1,06 $, поради се поголемата веројатност ФЕД да ги зголеми каматните стапки во декември, а Европската централна банка наскоро дополнително ќе ја олабави монетарната политика. Девизниот курс на еврото во однос на...