Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 100,47 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 101,37 поени. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута потона од вчерашните 139,35 на 138,15 јени

На азиските берзи цените на акциите значително пораснаа, додека вредноста на доларот во однос на кошницата валути падна на најниско ниво во последните 15 месеци, откако податоците сугерираа намалување на инфлацијата во САД. Индексот МСЦИ на азиско-пацифичкиот регион беше околу 7 часа плус 1,5 отсто, зајакнувајќи четврти ден по ред. Истовремено, јапонскиот индекс Никеи зајакна за 1,5 отсто, додека цените на акциите во Шангај, Јужна Кореја, Австралија и Хонг Конг пораснаа меѓу 0,8 и 2,5 отсто.

Азиските инвеститори беа охрабрени од вчерашниот раст на цените на акциите на Волстрит трет ден по ред. Dow Jones зајакна за 0,25 отсто, додека S&P 500 порасна за 0,7 отсто, а индексот Nasdaq за 1,15 отсто. Ова е благодарение на податоците кои покажуваат дека инфлацијата во САД продолжува да се намалува.

Аналитичарите: ФЕД дополнително ќе ги зголеми каматните стапки

Вчера беше објавено дека потрошувачките цени во јуни се зголемени за 0,2 отсто во однос на претходниот месец, додека на годишна основа се зголемени за 3 отсто, најмалку од почетокот на 2021 година. Пред еден месец инфлацијата беше 4 отсто. Базичната стапка на инфлација, која ги исклучува цените на храната и енергијата, се лизна од 5,3 на 4,8 отсто во јуни.

Сето ова се подобри податоци отколку што очекуваа аналитичарите, па го зајакнаа верувањето на инвеститорите дека американската централна банка наскоро ќе стави крај на циклусот на зголемување на каматните стапки, кој трае повеќе од една година.

Деновиве неколку функционери на ФЕД изјавија дека каматните стапки ќе треба дополнително да се зголемат за да се потисне инфлацијата, но и дека циклусот на зголемувања на каматните стапки завршува. На седницата во јуни, челниците на ФЕД ги оставија каматните стапки непроменети додека не се види како сегашното заострување на монетарната политика ќе влијае врз економијата и инфлацијата.

Аналитичарите веруваат дека ФЕД на состанокот овој месец ќе ги зголеми каматните стапки за 0,25 процентни поени. Тоа може да биде последното зголемување во овој циклус.

„Пазарот чувствува дека ФЕД е сѐ поблиску до последното покачување и до крајот на неговиот циклус на затегнување“,

рече Квинси Крозби, стратег во ЛПЛ Фајненшел.

Доларот нагло падна, цената на нафтата порасна

И на пазарот на валути, вредноста на доларот во однос на кошницата валути падна на најниско ниво од април 2022 година. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 100,47 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 101,37 поени. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута потона од вчерашните 139,35 на 138,15 јени.

Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,1140 долари, највисоко ниво во последните 15 месеци, додека вчера во ова време беше 1,1035 долари. Еврото зајакна во однос на доларот благодарение на проценките дека разликата во каматните стапки меѓу САД и еврозоната ќе се намали бидејќи ФЕД наскоро ќе го заврши циклусот на зголемување на каматните стапки, додека Европската централна банка најверојатно ќе продолжи да ги зголемува.

Цените на нафтата, пак, пораснаа трет ден по ред. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово зајакна за 0,41 отсто, на 80,45 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,37 отсто, на 76,05 долари.