Цените на природниот гас во Европа во четвртокот скокнаа на највисокото ниво во последните три месеци.Ова се случи поради загриженоста за руските испораки и напорите на ЕУ да ги наполни магацините пред почетокот на грејната сезона, пренесува Новости.

Августовските фјучерси во трговскиот центар ТТФ во Холандија скокнаа за 6,4% на 1.630 долари за илјада кубни метри, или 149,15 евра (155,05 долари) за мегават-час во земјата, покажаа податоците од лондонската Интерконтинентална берза. Тоа беше првпат цената на природниот гас да го надмине тоа ниво од 10 март.

На 14 јуни, рускиот извозник на гас Газпром ја намали испораката за Германија преку гасоводот Северен тек за 60 отсто, наведувајќи ги техничките проблеми поради западните санкции поврзани со Украина. По одлуката, германскиот вицеканцелар Роберт Хабек повика на намалување на потрошувачката на гас во земјата, додека неколку други земји од ЕУ најавија мерки за да им помогнат да користат помалку гас, вклучително и заживување на електраните на јаглен.

Во меѓувреме, според операторот Nord Stream AG, Nord Stream треба да биде подложен на редовно годишно одржување од 11 до 21 јули, што би резултирало со привремено исклучување на гасоводот.

Згора на тоа, пазарите се загрижени за можноста за ограничувања на цената на гасот за кои се дискутираше на самитот на Г7 претходно оваа недела, што може да ја поттикне Русија да го прекине снабдувањето со ЕУ и да се сврти кон други пазари. Со ограничена понуда, на многу европски земји може да им биде тешко да набават течен природен гас (LNG) за да го замени рускиот гориво поради зголемената побарувачка во Азија, каде побарувачката за ЛНГ се зголемува како резултат на тековниот топлотен бран.