Цените на нафтата на светскиот пазар пораснаа откако некои земји од ОПЕК+ го намалија производството за повеќе од милион барели дневно.

Меѓународната референтна цена на нафтата „брент“ утринава изнесуваше 84,08 долари за барел по растот на цената од 5,24 отсто, јавува Анадолија.

Американскиот репер West Texas Intermediate (WTI) се тргуваше за 79,68 долари за барел, откако порасна за 5,29 отсто.

ОПЕК+ го намали производството на нафта

Двата одредници пораснаа за околу пет отсто откако главните производители на нафта од Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и сојузниците, познати како ОПЕК +, објавија во текот на викендот месечно намалување на производството за 1,65 милиони барели дневно до крајот на годината.

Москва во неделата објави дека Русија ќе го намали производството на нафта за 500.000 барели дневно до крајот на годината. Во исто време, ограничувања на производството најавија и Саудиска Арабија, Кувајт, Оман, Ирак и Обединетите Арапски Емирати.

Блумберг пишува дека како резултат на тоа, на пазарот ќе има еден милион барели нафта дневно.