© Reuters.  Oil prices rose on Monday morning

Цените на нафтата се зголемија денес (во понеделник) изутрина во Азија, по тензиите меѓу САД и Саудиска Арабија поради ненадејното исчезнување на колумнистот од Вашингтон пост, Џамал ​​Кашоги, со кого Кралството негираше каква било вмешаност.

Суровата нафта “WTI Futures” за испорака во ноември порасна за 1,12% до 72,13 долари за барел на Њујоршката берза, додека брант фјучерсите за испорака во декември се зголемија за 1,22% на 81,41 долари за барел на Лондонската берза.

Саудиска Арабија е под силен притисок, бидејќи исчезнатиот саудиски новинар и кралски критичар Хашоги исчезнаа откако последен пат беше виден како влегува во саудискиот конзулат во Истанбул на 2 октомври, за да добие документ потребен за неговата турска свршеница. Бидејќи Саудиска Арабија е еден од најголемите извозници на нафта во светот, оваа вест предизвика загриженост на нафтениот пазар.

“Пазарот повторно изрази загриженост во врска со геополитичките тензии на Блискиот Исток, откако САД и Саудијците го коментираа исчезнувањето на саудискиот новинар, што доведе до скок во цените”, рече Ванг Сјао, шеф на истражувачкиот оддел во Гутаи Јјунан Фјучерс.

Во неделата, CNBC објави дека владите на Велика Британија, Франција и Германија, исто така, побарале “веродостојна истрага за да се утврди вистината за тоа што се случило и, доколку е релевантно, да се идентификуваат оние што имаат одговорност за исчезнувањето на Џамал ​​Хашоги и да се осигураат дека тие ќе се соочат со правдата”.

Во интервјуто за веста на КБС, претседателот на САД, Доналд Трамп, вети дека ќе изврши “тешка казна” над Саудиска Арабија за исчезнувањето на Хашоги. Меѓутоа, тој ја остави можноста да ги удвои санкциите за земјата и рече дека нема да ја запре продажбата на воена опрема со Британија.

“Ќе ти кажам што не сакам”, изјави Трамп за КБС. “Не сакам да ги повредам работните места. Не сакам да изгубам таква нарачка. И знаете што, постојат и други начини на казнување. Има многу работи. И, можеби особено затоа што овој човек беше новинар. Има нешто, ќе бидете изненадени кога ќе слушнете дека го кажувам тоа, има нешто навистина ужасно и одвратно за тоа, ако тоа беше случај. Ќе стигнеме до дното и ќе има строга казна “.

На страната на побарувачката, Ројтерс објави дека Јужна Кореја го прекина увозот на нафта од Иран за прв пат по години.

“Потегот на Јужна Кореја за спречување на увозот на нафта од Иран ја подгрева ситуацијата на пазарот на нафтата и растот на цените”, рече Чен Каи, шеф на истражување во фјучерс-брокерската куќа “Шенга фјучерс”.