Владите од Пекинг до Делхи вчера се обидоа да пополнат дупка во снабдувањето со енергија, предизвикувајќи превирања на глобалните берзи и пазари поради стравувањата дека зголемувањето на цените на енергијата ќе ја зголеми инфлацијата и ќе го загрози економското закрепнување.

Цените на електричната енергија забележаа рекорден раст во последните недели, предизвикани од недостаток во Азија и Европа, додека енергетската криза во Кина се очекува да трае до крајот на годината и да го поткопа економскиот раст на втората најголема светска економија и најголем извозник.

Вчера, Кина го направи најхрабриот чекор во реформата на секторот за електрична енергија, која трае со децении, најавувајќи дека ќе им овозможи на термоелектраните преку сметките за електрична енергија да ги пренесат високите трошоци за производство на електрична енергија на крајните корисници.

Влијанието на недоволното снабдување со електрична енергија и недостатокот на компоненти за производство е видливо од Токио до Лондон, придонесувајќи за продлабочување на непријатноста на глобалните пазари и потенцирање на тешкотиите во намалувањето на зависноста на светот од загадувачи од фосилни горива, само еден месец пред глобалниот самит за климатски промени.

Краткорочните приноси на американските државни обврзници достигнаа рекордно ниво во последните 18 месеци, додека глобалните акции паднаа трет ден по ред, поради стравувањата дека високите цени на енергијата го загрозуваат економскиот раст.

Според вчерашните податоци, инфлацијата во Јапонија достигна рекордно ниво минатиот месец, додека купувачите во Британија ја намалија потрошувачката, а продажбата на автомобили во Кина падна за 20%.

Меѓународниот монетарен фонд ги намали прогнозите за глобален раст за Соединетите држави и другите индустриски сили, наведувајќи ги постојаните нарушувања во синџирот на снабдување и притисокот од растот на цените.

Новите реформи во Кина следеа по серијата мерки, вклучувајќи повици рудниците за јаглен да го зголемат производството и да се прилагодат на повисоката побарувачка на електрична енергија за да ги спречат рекордно високите цени на јагленот и да го ублажат недостатокот на електрична енергија низ целата земја.

Во потег што може дополнително да ги зголеми веќе високите глобални цени, Индија побара од производителите на електрична енергија да задоволат до 10 проценти од нивните потреби за јаглен од увоз и ги предупреди земјите дека ќе им се намали снабдувањето со електрична енергија доколку се открие дека продаваат електрична енергија на берзите на заработат пари.за зголемување на цените.

Индија е втор по големина производител на јаглен во светот и има четврти најголеми резерви, но поради големиот пораст на побарувачката што го надмина нивото пред пандемијата во оваа трета по големина азиска економија, државните акции повеќе не се доволни.

Индиското министерство за енергетика им наложи на енергетските компании да го зголемат снабдувањето во Делхи, каде што беше предупредено дека се заканува енергетска криза.

Ројтерс посочува дека вчера, жителите на Бангалор, каде што се наоѓаат технолошките капацитети за работа на стотици глобални компании, вклучително и Амазон и Инфозис, се соочија со планираното 90-минутно напојување. Компанијата за снабдување со електрична енергија во Бангалор објави дека градот има доволно електрична енергија и дека причина за прекинот се работите на мрежата.

Цената на нафтата скокна на 84 долари за барел, што е резултат на зголемената глобална побарувачка по пандемијата „Ковид-19“, како и недостатокот на други извори на енергија. Цената на јагленот е на рекордно високо ниво, додека гасот во Европа е четири пати поскап отколку што беше на почетокот на 2021 година.

Организацијата на земјите извознички на нафта и другите производители на нафта, предводена од Русија (ОПЕК +), го зголеми месечното производство за да одговори на зголемената побарувачка и ги укина ограничувањата воведени за време на пандемијата за да се намалат цените поради презаситеноста на пазарот и слабата побарувачка.

Цената на суровата нафта Брент скокна за повеќе од 60 проценти оваа година поради ограничувањата воведени од ОПЕК +, како и рекордниот раст на цените на гасот во Европа, што во некои земји ја поттикна транзицијата кон нафта.

Поради порастот на цените на нафтата, ОПЕК + е под притисок од земјите потрошувачи, а Вашингтон во понеделникот рече дека Белата куќа и понатаму ги повикува земјите-производители на нафта „да сторат повеќе“ за да ја олеснат ситуацијата.

Во Франција, претседателот Емануел Макрон рече дека неговата земја ќе инвестира една милијарда евра во нуклеарна енергија до крајот на оваа деценија, што е еден вид показател за тоа како европската енергетска криза го зголемува интересот за овој контроверзен извор на енергија.

„Примарната цел е да имаме иновативни мали нуклеарни реактори во Франција до 2030 година, како и подобрувања во управувањето со нуклеарен отпад“, рече вчера Макрон, најавувајќи инвестициски план вреден 30 милијарди евра наречен „Франција 2030“.

Франција добива околу 70 проценти од електричната енергија од нуклеарни централи. Меѓутоа, по катастрофалната експлозија во нуклеарната централа во Фукушима во Јапонија, и преголемите трошоци во новата нуклеарна централа во Фламишвил во северозападна Франција, националната гордост за нуклеарните способности на Франција се намали, пишува „Фајненшл тајмс“.

Весникот потсетува дека на почетокот на претседателскиот мандат, Макрон рече дека има намера да затвори 14 нуклеарни реактори и да го намали нуклеарниот придонес во францускиот енергетски систем од 75 на 30 проценти до 2035 година.

Јасно е дека расположението сега е сменето, а Макрон вчера изјави дека планира да инвестира во нуклеарни проекти „многу скоро“.

Во Јапонија, цените на електричната енергија го достигнаа највисокото ниво во последните девет месеци, како резултат на глобалните растечки цени за нафта, течен природен гас и јаглен.

За Јапонија, која ги задоволува огромното мнозинство енергетски потреби од увоз, скокот на цените на нафтата, гасот и јагленот ја зголемува инфлацијата, а цените на големо се на највисоко ниво во последните 13 години.

Русија тврди дека „Газпром“ користи акции за да го стабилизира пазарот

Рускиот енергетски гигант Газпром започна да користи акции за да вбризгува повеќе гас во мрежата и да ги стабилизира цените, изјави вчера руски претставник.

Во интервју за Би -Би -Си, Сергеј Рјабков, заменик -министер за надворешни работи на Русија, ги отфрли сугестиите дека Русија ќе го задржи гасот и ќе го држи подалеку од европскиот пазар.

„Посветени сме на енергетската стабилност на Европа, сакаме да соработуваме … Гаспром започна да ги пумпа своите резерви во цевководи за да го стабилизира пазарот“, изјави Рјабков за Би -Би -Си.

Повикувајќи се на податоците од европската гасна инфраструктура, новинската агенција Интерфакс објави дека „Гаспром“ испумпувал гас од магацин во Хајдах, Австрија, на 7 октомври, откако цените на бензинот скокнаа на рекордни високи нивоа.

„Работиме намерно, тивко и трезвено со цел да се стабилизираме. Не е во наш интерес дополнително да ја заостриме кризата “, рече Рјабков.

Група европратеници побараа од Европската комисија да ја испита улогата на „Газпром“ во зголемувањето на цените, сомневајќи се дека Русија манипулира со пазарот и се обидува да „изврши притисок“ врз Европа да го пушти во функција гасоводот „Северен тек 2“ меѓу Русија и Германија што е можно поскоро.

„Газпром“ и Кремлин ги отфрлаат обвинувањата.

„Претпочитаме мечкин пазар (пазар каде што цените паѓаат). Русија сега сака мечка, а не бик (пазар на бикови – кој е обележан со зголемени цени) “, рече Рјабков.

Цената на нафтата скокна на 84 долари за барел, што е резултат на зголемената глобална побарувачка по пандемијата „Ковид-19“, како и недостатокот на други извори на енергија. Цената на јагленот е на рекордно високо ниво, додека гасот во Европа е четири пати поскап отколку што беше на почетокот на 2021 година.