Две од најголемите агенции за оценување ја деградираа Аргентина, предупредувајќи на можен банкрот на земјата, откако популистичката опозиција победи на првичните избори оваа недела, пренесува Блумберг.

Фич го намали долгорочниот кредитен рејтинг на Аргентина за три степени од Б до ЦЦЦ, што ја стави јужноамериканската земја на исто ниво со Замбија и Република Конго. Во исто време, С & П го намали суверениот рејтинг на земјата од Б до Б-, дефинирајќи го гледиштето на земјата како негативно.

Понискиот рејтинг доаѓа на крајот на драматичната недела за Аргентина, за време на која пезосот се распадна, паднаа акциите нагло, а приносите на обврзниците достигнаа рекордно високи нивоа.

С & П ја оправда својата одлука со „ранливиот финансиски профил на Аргентина и падот на цените на средствата“.

„Амортизацијата на валутата ги потенцира високите потреби за финансирање на владата“, рече аналитичарот на С & П, Лиза Шинелер.

Заклучно со 31 март, Аргентина до крајот на годината изврши исплати на долг во странска валута од 33,7 милијарди долари.

Фич смета дека влошувањето на макроекономското опкружување „ја зголемува веројатноста за неплаќање на долговите или на потребата од реструктуирање“. Агенцијата за рангирање очекува долгот на федералната влада на Аргентина да се искачи на околу 95% од бруто домашниот производ оваа година, без притоа да се земе предвид ризикот од натамошна амортизација на валутата.

Пазарите на Аргентина беа потресени од неизвесност по поразот на актуелниот претседател Маурисио Макри на првенствените избори оваа недела од неговиот централно-левичарски противник, Алберто Фернандез.

На гласачкото ливче поставено како репер за претседателските избори на 27 октомври, Фернандез освои предност од 15 проценти над Макри, застапник за слободен пазар и фаворит на инвеститорите.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк