Европската комисија го разгледува предлогот на некои земји од ЕУ за ограничување на увозот на руски земјоделски производи, пренесува Блумберг. Претседателката на комисијата Урсула фон дер Лајен во телефонски разговор го информирала полскиот премиер Доналд Туск дека неговото барање ќе биде разгледано во наредните денови.

Двајцата разговараа за широк спектар на мерки во земјоделството во позадина на масовните протести на европските земјоделци, истакнува Блумберг. ЕК ги разгледува и предлозите за измени во Заедничката земјоделска политика преку кои ќе се задоволат барањата во секторот.

Земјоделците во ЕУ масовно протестираат против мерките за зазеленување на секторот, како и против увозот на пченица од Украина. Унгарија, Словачка и Полска го забранија увозот за да го заштитат пазарот од презаситеност. Полските земјоделци ја блокираа границата со Украина и ги запреа дури и транзитните резерви.

Засега ЕК не ги коментираше барањата за забрана на увоз на земјоделски производи од Русија. Москва, од своја страна, го запре увозот на повеќето европски прехранбени и земјоделски стоки во 2014 година како одговор на првите санкции воведени од Брисел поради анексијата на Крим.

Летонија веќе го ограничи увозот на руски земјоделски производи на почетокот на 2024 година. Полска повика на забрана на ниво на Европа, а Рига потврди дека ќе го поддржи предлогот.

Од почетокот на целосната војна, ЕУ воведе 13 пакети санкции против Русија. Увозот на нафта и јаглен од Русија, дијаманти и други стоки чија трговија и помага на Москва да ја финансира војната во Украина е под ограничувања. ЕУ, исто така, забранува извоз на стоки со потенцијална двојна употреба во Русија, вклучително и чипови што може да се користат за производство на оружје.

Ограничувања има и за финансиски и други услуги, но нема забрана за трговија со храна или ѓубрива за земјоделството.