Познатиот технолошки претприемач и основач на компаниите „Spacex“ и „Tesla Inc.“ Илон Маск конечно успеа да ја освои титулата најбогат човек во светот откако денеска, според „Форбс“, стигна до првото место на листата на милијардери.

Нето вредноста на Маск беше проценета на 28 септември на 198,8 милијарди долари, според листата на „Форбс“.

Според описот на веб -страницата на Форбс, оваа листа во реално време „ги следи секојдневните подеми и падови на најбогатите луѓе во светот“ и „обезбедува постојани ажурирања за нето вредноста и рангот на секој поединец за кого Форбс потврди дека тој е милијардер. “вредноста на јавните инвестиции на поединци “се ажурира„ на секои пет минути кога се отворени берзите “.

Вториот на листата е основачот на Амазон Џеф Безос со нето вредност од 192,7 милијарди долари. Трет на листата е Бернард Арно и семејството на извршниот директор на „Луј Витон“ со 174 милијарди, и четвртиот основач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, со 129,6 милијарди долари.