За време на нивниот состанок во понеделникот, министрите за надворешни работи ќе ги анализираат условите за преземање мерки против Анкара.

Европските министри за надворешни работи ќе ги разгледаат условите за воведување санкции кон Турција во врска со побарувачката на гас во Медитеранот, пред да биде донесена конечната одлука од европските лидери на нивниот состанок во четврток.

За време на денешниот министерски состанок нема да се донесе одлука, но ќе се анализираат условите за таквата одлука, пишува Ројтерс. Уште во октомври, лидерите на блокот ја предупредија Турција да ги прекине истражувањата за наоѓалишта на гас во спорните и грчките води на Кипар, во спротивно ќе има последици.

Одлуката на Турција кон крајот на ноември да го повлече назад бродот што ја истражува областа со гас делумно ги намали тензиите, но европските претставници и дипломатите велат дека други поопшти прашања, како што се турската интервенција во Либија, Сирија, односите со Русија и авторитаризмот во земјата ја зајакна позицијата на ЕУ.

„Не сум свесен за европска влада која го оспорува ставот дека ситуацијата е полоша од октомври и дека европските лидери мора да ги разгледаат последиците“, рече висок европски функционер. „Побаравме промена што не се случи“, додаде тој.

Европската унија соопшти дека турските бродови продолжуваат да вршат истражувачки активности на Средоземното море, а Грција рече дека формалните разговори со Турција се невозможни.

Претседателот на Европскиот совет Чарлс Мишел минатата недела ја повика Турција да престане да игра мачка и глушец, нудејќи отстапки за подоцна да се повлече.

Во моментов, Германија е земја која го држи клучот за можни санкции. Берлин се надева дека ќе посредува во спорот Анкара-Атина, но продолжувањето на истражувањето на гас во октомври ја налути Германија.

„Враќањето на истражувачкиот брод во вода веднаш по самитот (во октомври) не беше добро прифатено од земјите-членки, кои вложија големи напори со Грција и Турција. Постојат ограничувања дури и во трпеливоста на Германија “, рече европски дипломат запознат со подготовките за самитот.

Според Франција и Европскиот парламент, време е Турција да биде казнета. Од своја страна, властите во Анкара ги опишаа заканите со ограничувања како неконструктивни.

Европскиот парламент повика на санкции против Турција на 26-ти ноември, но враќањето во пристаништето на истражувачкиот брод Оруч Реиз, како и повиците на претседателот Реџеп Таип Ердоган за дијалог, може да и дадат на ЕУ причина за одложување на акциите, барем засега.

„Се разговара за санкции, но тие не се автоматски“, рече европски дипломат.