ЕУ НАМЕТНУВА 25% ОБВРСКИ ЗА АМЕРИКАНСКИТЕ СТОКИ АКО ТРАМП ГО ИСПОЛНИ СВОЈОТ ПЛАН

2018-03-03 15:34

ЕУ размислува да наметне 25% обврска на 3,5 милијарди американски  долари за увоз ако претседателот Доналд Трамп го исполни својот план да наметне царина за увоз на челик и алуминиум ,  објави  Ројтерс, цитирајќи извори од ЕУ.
 

СТО ги предупреди САД да не започнуваат  трговска војна Трамп напиша на Твитер дека САД “немаат избор”

Станува јасно дека Европската комисија на својот состанок следната среда конкретно ќе разговара за можни реципрочни мерки.

Вчера Трамп објави наметнувањето на дополнителни увозни давачки во износ од 25 проценти за челикот и 10 проценти за алуминиум, за да и  помогне на закрепнување на домашната индустрија и прекинувањето на “неправедната трговија и лошата политика со земји од целиот свет”.

  Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, објави дека ЕУ нема друг избор освен да одговори ако САД го финализираат планот.
 Ние ќе одговориме на “нефер” должностите на САД, рече Брисел

“Ако Американците им наметнуваат давачки на челик и алуминиум , ние мораме да ги третираме американските производи на ист начин”, изјави тој за германската телевизија.

Мораме да покажеме дека можеме да наметнеме мерки , додаде тој. Јункер истакна дека ЕУ може да го нападне Харли Дејвидсон, американскиот  гигант за виски и фармерки.