Налогот донесен од страна на Вишиот суд доаѓа откако загрозениот кинески гигант за недвижности и неговите доверители во странство не постигнаа договор за тоа како да го реструктуираат огромниот долг на компанијата.

На „Евергранде“ (Evergrande Group), најзадолжената градежна компанија во светот, судот во Хонгконг и наложи да се ликвидира, што претставува огромен неуспех за болниот кинески сектор на недвижности што може да се бранува низ втората по големина економија во светот, пишува Си-Ен-Ен.

Налогот за затворање, донесен од страна на Вишиот суд на градот во понеделникот, доаѓа откако загрозениот кинески гигант за недвижности и неговите доверители во странство не постигнаа договор за тоа како да го реструктуираат огромниот долг на компанијата.

Судот соопшти дека ќе одржи уште едно рочиште во попладневните часови, што може да доведе до назначување ликвидатор на „Евергранде“.

Загрозената фирма силно се задолжи и не го плати својот долг во 2021 година, што предизвика огромна криза на пазарот на недвижности во кинеската економија, која продолжува да ги чувствува последиците. Инвеститорот со седиште во Шенжен, со вкупни обврски од 2,39 трилиони јуани (333 милијарди долари) на крајот на јуни минатата година, поднесе барање за банкрот во Њујорк во 2023 година.

Ликвидаторите назначени од судот ќе управуваат со компанијата и ќе го продаваат нејзиниот имот за да го исплатат долгот. По завршувањето на процесот, компанијата, претходно втората најголема кинеска фирма за недвижнини, ќе престане да постои.

„Оф-шор ликвидацијата на ‘Евергранде’ беше главно очекувана, но сепак тоа е значително назадување за веќе проблематичниот сектор на недвижности, кој дополнително ќе го расипе расположението на инвеститорите“, рече Брок Силверс, главен инвестициски директор за Каијуан капитал со седиште во Хонгконг.

Кинеските берзи претрпеа неверојатни загуби во последните години. Од нивните неодамнешни врвови во февруари 2021 година, околу 6 трилиони долари – што е приближно двојно повеќе од годишното економско производство на Британија – се избришани од вредноста на кинеските и акциите во Хонг Конг.

Освен рекордниот пад на недвижен имот, инвеститорите се загрижени за огромен број економски проблеми со кои се соочува Кина, вклучително и дефлација, долг, пад на наталитетот и намалување на работната сила, како и промената на Пекинг кон политики водени од идеологијата што го потресе приватниот сектор и ги исплаши странските фирми.

„Евергранд“, симболот за кинеската криза на пазарот за недвижности, го претстави планот за реструктуирање вреден повеќе милијарди долари минатиот март.

Но, тој план беше отфрлен во септември откако кинеските власти соопштија дека основачот и претседател на компанијата Ксу Џиаин бил осомничен за „злосторства“ и приведен од полицијата.

Неволји во имотниот сектор

Спиралната криза со недвижностите ѝ нанесе тежок удар на кинеската економија.

Со децении, силниот раст на Кина беше поттикнат од станбениот бум поттикнат од растечкото население и брзата урбанизација. Индустријата сочинуваше дури 30 отсто од БДП на земјата, а повеќе од две третини од богатството на кинеското домаќинство е поврзано со недвижен имот.

Но, секторот падна во неволја откако владата го ограничи прекумерното задолжување од страна на програмерите во 2020 година во обид да го олади балонот на пазарот на недвижности. Оттогаш, голем број кинески програмери не ги исплатија своите долгови.

Секторот тогаш стана кочница за пошироката економија, која се бори со бавното закрепнување од тригодишните блокади на пандемијата и серија пречки, од рекордно висока невработеност кај младите до зголемен финансиски стрес кај локалните власти.

Во декември, цените на новите станови паднаа за највисок износ во речиси девет години, а инвестициите во недвижнини се намалија за 9,6 отсто во 2023 година во однос на претходната година, означувајќи втора година по ред на пад, пишува Си-Ен-Ен.