Еврото се намали во средата на меѓународните пазари од највисокото ниво за 18 месеци, додека доларот зајакна бидејќи инвеститорите не сакаа да преземат ризици по последната ескалација на тензиите во односите меѓу Кина и САД.

Девизниот курс на еврото во текот на ноќта додека се тргуваше достигна ниво од 1,1547 американски долари во еден момент, откако лидерите на ЕУ во вторникот се договорија за дарежлив пакет за стимуланси до економиите кои се погодени од кризата со Ковид-19. Но, откако ескалираа тензиите во односите меѓу САД и Кина утрово, нејзиниот девизен курс ослабна на 1,1521 американски долари.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест најголеми светски валути, во вакви околности зајакна 0,2 проценти во однос на претходното затворање, достигнувајќи 95.229 поени, но остана близу до најниското ниво за четири месеци, на што падна во тргување преку ноќ .

Инвеститорите беа во поголем ризик во последните 24 часа, но тоа се смени откако кинеското Министерство за надворешни работи утрово објави дека Соединетите држави побарале од Кина на 21 јули да го затвори својот конзулат во Хјустон. Пекинг остро го осуди овој потег и најави контрамерки.

Во претходното тргување, доларот беше исто така под притисок од загрижените инвеститори кои сметаа дека договорот за нов пакет фискален стимул на САД за економијата може да биде одложен.

Девизниот курс на кинескиот јуан ослабна во однос на доларот на странските пазари под влијание на најновата ескалација на тензиите на 7.0028 јуани за долар.

„Сето тоа се случува бидејќи тензиите меѓу Соединетите држави и Кина ескалираа. Додадено е гориво на огнот“, рече Кристи Тан, аналитичар на валута во Националната банка на Австралија.