evraНа светските девизни пазари минатата недела, еврото зајакна во однос на доларот, втора недела по ред, но се тргуваше со претпазливост поради постојаните пресврти во преговорите за решавање на проблемот со грчкиот долг.

Девизниот курс на еврото на минатата недела во однос на доларот зајакна за 1,4 проценти, на 1,1265 $. Во однос на јапонската валута, еврото, пак, ослабна за 0,4 проценти, на 139,00 ¥. И доларот ослабе во однос на јенот за 1,8 проценти на 123,40 ¥.

Во фокусот на инвеститорите минатата недела беа преговорите помеѓу Грција и нејзините доверители за решавање на проблемите со долгот. Кога пристигнуваа вести за напредок во преговорите, еврото зајакнуваше, а при негативни вести еврото беше под притисок.

Грчката влада и претставници на трите институции ММФ, Европската комисија и Европската централна банка веќе неколку недели преговораат за реформите кои Грција треба да ги спроведе со цел да ја добие последната рата од финансиската помош од 7,2 милијарди евра.

Без овие средства, малку е веројатно дека Грција ќе успее да избегне банкрот кога подоцна овој месец пристигнува ратата за заемот од ММФ во износ од 1,6 милијарди евра.

Во четвртокот, ММФ се повлече од преговорите поради тоа што верува дека нема приближување на позиции за реформите кои грчката влада треба да ги превземе во замена за финансиска помош.

Иако грчката влада вели дека аранжманот никогаш не бил поблиску, официјалните претставници на Европската унија во петокот го одржаа првата официјална дебата за во случај на најлошото сценарио. Крајниот рок за договор со Атина е повеќе се приближува и треба да се постигне до 18 јуни, пред состанокот на министрите за финансии на ЕУ.

Вредноста на доларот добива поддршка од големиот број на макроекономски податоци кои покажуваат дека економијата на САД зема замав после падот во првиот квартал, што значи дека се приближува времето кога ФЕД за прв пат по осум години ќе ги зголеми клучните каматни стапки.

Следната недела лидерите на ФЕД ќе ја одржат последната седница пред летните одмори, а по средбата претседателката на ФЕД на Janet Yellen ќе говори на конференција за новинари.

Аналитичарите очекуваат дека Yellen повторно ќе повтори дека зголемувањето на каматните стапки зависи од макроекономски индикатори и дека очекува континуирано опоравување на економијата. Многу аналитичари сметаат дека ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки во септември.