Velas од следната сезона ќе стане партнер на тркачкиот тим

Ферари потпиша договор со швајцарската технолошка компанија Velas Network за создавање незаменливи дигитални токени (NFT) за своите фанови, објави во понеделникот производителот на луксузни спортски автомобили.

NFT им овозможува на корисниците да поседуваат ретки дигитални артефакти преку блокчејн технологијата, која исто така ги поддржува повеќето криптовалути. Сите видови уметнички форми, твитови, музика, GIF и други слични дигитални средства може да се поседуваат преку NFT. Можностите за купување и продавање на дигитални средства се бескрајни.

Велас, снабдувач на дигитални производи и услуги, ќе биде партнер на тркачкиот тим на Ферари следната сезона, објави Ројтерс. Повеќегодишниот договор предвидува создавање на екстремно дигитална содржина за навивачите на Скудерија. Покрај тоа, Велас ќе биде главен спонзор на серијата Esports Ferrari.

Според Google Trends – услуга која ги следи најпопуларните комбинации на зборови во пребарувачот – корисниците бараат „NFT“ повеќе од кога било. Страсните обожаватели понудија илјадници долари за да поседуваат колекционерски предмети, како што е NFT, а некои дури и се продаваат за милиони.

Неодамнешниот извештај на Cointelegraph покажа дека луѓето ширум светот досега потрошиле повеќе од 9 милијарди долари на продажба на NFT – а вкупната продажба се очекува да достигне 17,7 милијарди долари до крајот на 2021 година. Студијата вели дека продажбата на NFT пораснала од 41 милион долари во 2018 година на 2,5 милијарди долари во првата половина на 2021 година.