Гасот кој се испорачува преку гасовод, е дел од договорот меѓу земјите за олеснување на недостигот на енергија откако Русија ги затвори славините за Европа.

Иако новиот проток е помалку од 2% од дневните потреби на Германија, тој е добредојден бидејќи Берлин се бори да ја диверзифицира својата енергија.

Русија е обвинета дека користи гас како оружје против Западот од специјалната операција во Украина.

Францускиот мрежен оператор, GRTgaz, рече дека првично ќе испорачува 31 гигават час (GWh) дневно преку гасовод од француското погранично село Обергаилбах.

Максималниот дневен капацитет на новиот гасовод е 100 GWh, се додава во соопштението.

Минатиот месец, во договорот за енергетска солидарност, Германија вети дека ќе обезбеди дополнителна електрична енергија за Франција кога ќе биде потребно, а за возврат Франција се согласи да и помогне на Германија во снабдувањето со гас.

– Доколку моментално немавме европска солидарност и интегриран, обединет пазар, ќе имавме сериозни проблеми – изјави во средата францускиот претседател Емануел Макрон.

Франција е помалку погодена од тоа што Русија ги затвора славините за гас, бидејќи најголем дел од нејзините енергетски потреби се задоволуваат од Норвешка и снабдувањето со течен природен гас.

Специјалната операција на Русија врз Украина во февруари ги зголеми цените на бензинот, при што клиентите од ЕУ се соочија со рекордни царини оваа зима.

Дотогаш, Германија се потпираше на Русија за 55% од својот гас. Сега го намали на 35% и сака на крајот да го намали увозот на нула.

Германија исто така ја зголемува употребата на јаглен и го продолжува животниот век на електраните кои се затворени – и покрај негативното влијание врз животната средина.

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел изјави дека не жали што се потпирала на Русија како главен снабдувач на гас за време на нејзините 16 години владеење.

Германската влада се надева дека ќе ја намали употребата на гас за 2% со ограничување на користењето на осветлување и греење во јавните згради оваа зима.

Рускиот претседател Владимир Путин во средата изјави дека славините за гас сепак може да се отворат кон Европа и дека „топката, како што велат, сега е на теренот на Европската унија“.

– Никого во ништо не ограничуваме – рече тој и додаде дека Москва е подготвена да испорача дополнителни количини гас во есенско-зимскиот период.

Но, и покрај зборовите на Путин, продолжувањето на испораката на гас во Европа изгледа малку веројатно.

Северен тек 1, најголемиот руски гасовод кон Европа, беше затворен на неодредено време во август од технички причини, а потоа беа откриени повеќе истекувања во септември.

Проектот Северен тек 2, кој требаше да започне оваа година, Германија не доби работна дозвола поради инвазијата. И во овој гасовод беа откриени протекувања.