Гаспром е подготвен да испорача дополнителни количини гас во Европа со долгорочни договори и поевтини цени. Ова го изјави портпаролот на компанијата Сергеј Купријанов. Според него, ова не е изненадување, бидејќи Гаспром и претходно изразувал подготвеност за вакви испораки.

Европа на Бадник постави рекорд во повлекување гас од складиштата – 762 милиони кубни метри дневно. Податоците ги соопшти шефот на украинскиот оператор ГТС Серхи Макогон.

„Газпром“ ја намалува испораката на гас за ЕУ ​​преку Полска и Украина, па Европа постави рекорд во повлекување на гас од складиштето. Тој е највисок од почетокот на грејната сезона и достигнува 762 милиони кубни метри. Ова е нов рекорд во историјата на набљудувањата, т.е. од 2011 година, за производство на гас дневно“, напиша Макогон на својата Фејсбук страница во петокот.

Оваа недела протокот на гас во Европа нагло се намали, а во вторник цените нагло пораснаа, откако Газпром почна да извезува во Германија.

Високите цени во Европа почнаа да привлекуваат испораки на течен природен гас од САД. Горивото се тргува со 57,54 долари за милион VTU, за 10% повеќе од минатата недела и 24 долари повеќе од азиските цени и 14 % повеќе отколку во САД.

Така, од вкупно 76 пловни објекти со американски гас, во Европа патуваат 10 со вкупно 1,6 милиони течен природен гас. Се чини дека и Dpygi 20, кој превезува 3,3 милиони кубни метри, ​​се движи кон континентот.

Азија обично е најпопуларна дестинација за американскиот гас, но високите цени во Европа ќе го променат тоа.