Руската влада во понеделникот му наложи на државниот гасен гигант Газпром да не плаќа дивиденди за 2023 година, се вели во декретот објавен на нејзината веб-страница и цитиран од Ројтерс.

Одлуката е факт откако компанијата на почетокот на мај објави дека во 2023 година ја забележа првата годишна загуба од 1999 година.

Акциите на „Газпром“ паднаа за повеќе од 5,5 отсто на Московската берза и го достигнаа најниското ниво од 10 октомври 2022 година, набргу откако извозот на енергетскиот гигант беше погоден од експлозии што пробија три од четирите подводни цевководи на „Северен тек“ до Германија, потсетува Ројтерс.

Компанијата со седиште во Санкт Петербург претрпе загуба од околу 7 милијарди долари за 2023 година поради остриот пад на продажбата на гас во Европа во услови на тешки политички последици од руската инвазија на Украина.

Европа беше најголемиот продажен пазар на Гаспром до 2022 година, кога руската воена инвазија на Украина доведе до пад на испораките на гас на енергетската компанија.

Русија испорача вкупно околу 63,8 милијарди кубни метри гас во Европа преку различни рути во 2022 година, според податоците на Гаспром и пресметките на Ројтерс. Обемот дополнително се намали за 55,6% до 28,3 bcm во 2023 година.

Врвот од 200,8 милијарди кубни метри Гаспром го достигна во 2018 година, кога компанијата беше водечки снабдувач на ЕУ и на други земји како Турција.

Во меѓувреме, руската влада вчера ја укина забраната за извоз на бензин до 30 јуни. Сепак, во соопштението објавено на Телеграм и цитирано од Ројтерс се вели дека забраната ќе остане на сила од 1 јули до 31 август.

„Оваа одлука е донесена со должно внимание на домашниот пазар на моторни горива и за да се спречи пад на обемот на рафинирање во одредени рафинерии поради вишокот залихи на моторни горива“, се вели во соопштението, додавајќи дека „одлуката исто така треба да има за цел да ги олесни пристаништата. на количини гориво што не се извезени поради ограничувањата“

Руската новинска агенција Интерфакс, повикувајќи се на Министерството за енергетика, рече дека владата внимателно го следи домашниот пазар на гориво и може да ја продолжи забраната во иднина доколку е потребно.

Владата ја воведе забраната за извоз на бензин во март за да ја надомести прекумерната побарувачка за нафтени деривати и да ги стабилизира домашните цени.