Средствата ќе бидат искористени за надминување на последиците од пандемијата

Германија планира скоро да ги удвои кредитите следната година за финансирање на итна помош за бизнисите во текот на вториот бран на пандемијата КОВИД-19, рече министерот за финансии Олаф Шолц, цитиран од Ројтерс.

Парламентарниот комитет за буџет одобри новиот државен долг да достигне скоро 180 милијарди евра следната година – втор по големина нето заем во историјата на повоена Германија.

„Нашата цел е да ја надминеме оваа пандемија и да растеме во полна сила следната година“, рече Шолц за време на виртуелната прес-конференција. Тој додаде дека пакетот стимулации за оваа и следната година ќе доведе до нов долг од над 300 милијарди евра.

„Знаеме дека буџетите за 2020 и 2021 година се исклучок“, рече Шолц и додаде дека буџетот предвидува финансиска поддршка да се продолжи до јуни 2021 година.

Новиот долг одобрен за 2020 година ќе биде далеку од исцрпен и ќе биде одложен за следната година, објасни германскиот министер за финансии.

Берлин одлучи да ги заостри анти-епидемиските мерки и да ограничи работа на барови, ресторани и места за забава најмалку до 20 декември. Канцеларката Ангела Меркел сугерираше дека ограничувањата може да бидат продолжени до почетокот на следната година, доколку бројот на заразени не падне значително.

„Големиот долг е неопходен за нашата земја да помине безбедно низ пандемијата“, рече Екхард Реберг, пратеник од Христијанско-демократската унија на Меркел. „Треба повторно да го искористиме правилото за сопирање на рецесијата“, додаде тој.

Т.н. Кочницата за долг е исто така запишана во германскиот Устав и го ограничува издавањето на нов долг, како и дефицитот на федералниот буџет на 0,35% од економското производство. Парламентот ги укина овие правила на почетокот на годината поради пандемијата.

Владата на Меркел веќе презеде невидени чекори за да им помогне на компаниите и малите бизниси да ја поминат кризата. Властите издадоа милијарди евра за да го ублажат влијанието на пандемијата врз економијата.

Планираниот нов долг од 179,82 милијарди евра за 2021 година е значително повеќе од првично предвидените 96 милијарди евра.

Говорејќи на истата прес-конференција со Шолц, министерот за економија Питер Алтмајер рече дека не очекува дека мерките за блокирање ќе доведат до „голем бран“ на неликвидност во последните два месеци од годинава, под услов деловните субјекти да можат да ги користат финансиските линии на земјата. .

„Верувам дека за засегнатите сектори (…), преку помошта во ноември и декември, овозможивме економските последици да останат во рамките на управуваните граници“, додаде Алтмаер.

Владата очекува економијата да се намали за 5,9% во 2020 година и да порасне за 4,4% во 2021 година.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк