Глобалните банки се соочуваат со напорен и скап процес ако одлучат да ги затворат бизнисите во Русија, велат банкарски извори и експерти, што ги комплицира одлуките дали треба да се повлечат, анализира Ројтерс.

Санкциите воведени кон Русија по нејзината еднонеделна инвазија на Украина и одмаздата од Москва покренаа прашања за тоа колку долго банките можат да продолжат.

Еден банкарски извор покрена особена загриженост за тоа како банките се движат по налогот за заеми со рубља и импликациите за странските компании во Русија. Банките, исто така, го мерат ризикот за нивната репутација со престојот таму.

Иако банките сè уште немаат објавено излегување, барем еден глобален заемодавател со операции во Русија создава внатрешен тим и работи со надворешни адвокати и консултанти за да утврди дали и како би можел да излезе пред јавно да објави, рече еден банкарски извор.

Британските енергетски гиганти BP и Shell (SHEL.L) минатата недела соопштија дека ќе ја напуштат Русија. БП се откажува од својот удел во рускиот нафтен гигант Роснефт, што резултира со трошоци до 25 милијарди долари, се вели во соопштението.

Сепак, на банките ќе им биде потешко да се извлечат, велат експертите.

„За една нафтена компанија, заминувањето од средствата на рафинеријата во Русија може да биде едноставно како фрлање клучеви и заминување, но еднострано излегување не е возможно за фирма за финансиски услуги“, рече Ден Аври, професор на Правниот факултет Корнел, специјализиран за финансиска регулатива.

Во нормални околности, банките не би можеле да излезат од земја без согласност на нејзините регулатори и централната банка. Тие, исто така, ќе имаат потреба од подготвен купувач да ја преземе контролата врз нивните заеми и други обврски, велат експертите.

„Не можете само еднострано да се откажете од обврските за заеми и други видови финансиски побарувања“, рече Аври.

„Има некој од другата страна и тоа ќе го направи многу покомплицирано.”

Глобалните банки имаат ЕНОРМНО СКАП, напорен излез од Русија

Изложеност на банките во Русија

Посебна загриженост беше наредбата од Кремљ од 1 март, со која се забранува давање заеми со рубља и кредитирање на лица од странски држави кои вршат непријателски дејствија, рече еден банкарски извор.

Банките ќе треба да ги откријат импликациите од тоа за нивното работење и дали тоа им забранува на странските компании во Русија – од земјите што ја санкционираа Москва – да пристапат до кредитни капацитети во рубља, што ќе им нанесе удар на нивната можност да работат во земјата, изјави изворот.

Изворот праша дали странските банки би можеле да продолжат да работат во Русија со оглед на околностите.

Глобалните банки, исто така, се обидуваат да откријат како санкциите на САД врз руската централна банка може да влијаат на поврзаната инфраструктура и поврзаноста на пазарот и се многу внимателни кога идентификуваат врска со централната банка, наведуваат два извори од индустријата со седиште во САД. Тоа, исто така, може да ги натера глобалните банки да не сакаат да вршат трансакции во рубли.

Санкциите ефикасно ставија крај на секоја реална шанса глобалните банки да продаваат руски средства, рече еден висок банкарски извор кој побара да остане анонимен. Тоа остава ликвидација на средствата или нивно отпишување како единствени остварливи опции, рече изворот, што би вклучило финансиски удар.

Една од опциите што се проценува е дали банките би можеле да бидат тужени од клиенти во Русија доколку се откажат од обврските, рече тој банкарски извор.

Некои банки би можеле да бараат да ги задржат скелетните операции во Москва, наместо целосно да се повлечат, рече истиот извор. Со тоа би се избегнала компликацијата да мора повторно да аплицирате за банкарска лиценца и да изградите бизнис од нула во иднина.

Американските банки со операции во Русија одбија да коментираат или не одговорија за коментар.

Ситигруп (C.N), американска банка која е најмногу изложена на Русија, веќе доживува колку е тешко да се напушти пазарот.

Банката минатата година објави дека ќе го продаде својот руски потрошувачки бизнис како дел од поширокото реструктуирање.

Единствениот јавно именуван купувач беше руската државна банка VTB Bank (VTBR.MM), која е предмет на санкции од САД.

Сомнително е дали Ситигруп ќе може да врши трансакции со друг руски купувач поради санкциите, а странските банки веројатно нема да сакаат да купат руски средства во моментот, велат аналитичарите и адвокатите.

Главниот извршен директор на Citigroup, Џејн Фрејзер, во средата рече дека е „прерано да се каже“ дали продажбата може да продолжи.

Во меѓувреме, нејзиниот главен финансиски директор Марк Мејсон рече дека банката би можела да мора да отпише речиси половина од нејзината руска изложеност во вредност од 9,8 милијарди долари.

Глобалните банки имаат ЕНОРМНО СКАП, напорен излез од Русија

Австриската Рајфајзен Банк Интернационал (РБИ) размислува да ја напушти Русија, изјавија за Ројтерс две лица со знаење за ова прашање оваа недела, потег што ќе ја направи првата европска банка што ќе го стори тоа по инвазијата на земјата на Украина.

Американските банки веќе ја намалија својата изложеност по воведувањето санкции кон Русија по нејзината анексија на Крим во 2014 година. на руски зделки и да го задржи персоналот во земјата.