Извршниот директор Брајан Џонсон, основачот на компанијата Кернел, спроведува личен режим на обратно стареење, што чини 2 милиони долари годишно, со цел да ја смени својата возраст, да има кожа на 28-годишник и способност за дишење на 18-годишник. Не само тоа, тој се чини дека е решен да ги контролира механизмите на природата и, да го запре времето, со образложение дека сака да живее долго за да ужива повеќе во она што го нуди животот.

Го сакам животот, вели Џонсон, чии ригидни медицински интервенции му дадоа здравје на срцето на 37-годишник, кожа на 28-годишник и капацитет на белите дробови на 18-годишник, според неговиот тим. на лекарите. Ако можеме драматично да покажеме дека стареењето може да се забави и обрати, тоа би променило сè за човечката раса“.

Тој додава: „Дали се плашам да умрам? Не.”

Пред неколку години, Џонсон вели дека научил да управува со авион, добивајќи му дозвола за летање. За мене беше зачудувачки колку добро автопилотот управуваше со авионот, вели тој. Се прашував дали можам да изградам автопилот за мене и моето тело?“. За да го направи тоа, тој веруваше на медицината и технологијата.Фирмата на Џонсон активно работи со Project Blueprint и во последните две години, тој беше успешен во промената на својата епигенетска возраст за 5,1 година, создавајќи мега светски рекорд. На ова пробно патување, Џонсон е поддржан од тим од 30 лекари кои ги следат сите негови телесни активности и се во потрага по рутина за да се промени стареењето на сите негови органи. Овој неверојатно амбициозен тим е предводен од 29-годишниот лекар за регенеративна медицина, Оливер Золман, како што пишува Блумберг.

Неговата фасцинација го навела да се придржува до строг пристап со цел да го врати стареењето. Секојдневно се подложува на скенирање на телесните масти, рутински МРИ-прегледи и често инвазивни тестови на крв и измет за да се види биолошката старост на неговите органи.

Тој вели дека има 100 различни протоколи кои тој ги следи во текот на еден ден. Џонсон јаде стриктно веганска диета и троши прецизни 1.977 калории дневно и над 70 килограми зеленчук месечно. Неговиот појадок е стандардна мешавина од брокула, карфиол, црна леќа, печурки, лук и ѓумбир, проследено со оброк „пудинг од орев“ со јаткасти плодови и бобинки, и на крајот, оброк од зеленчук, бобинки, јаткасти плодови и семки ( заедно со 15 грама 100% темно чоколадо и 30 милилитри екстра девствено маслиново масло). Тој признава дека го прекинал својот порок, чашата црвеното вино што го консумирал до тогаш, за да ги исполни стандардите.

Како дел од Project Blueprint, Брајан го започнува својот ден во 5 часот наутро со дваесетина додатоци, лекови и зелен сок со креатин и колаген пептиди. Тој, исто така, ги следи мастите во телото, флуктуациите на отчукувањата на срцето и нивото на гликоза во крвта. Тој дури има и машина која го следи бројот на ерекции што ги има ноќе, очигледно, тие се колку на тинејџер. Сето тоа е дел од неговиот „Блупринт проект“, каде што го мери здравјето на неговите органи за да ја одреди стапката на стареење. Тој вели дека планира да го продолжи овој режим засекогаш.

ПОДВИЖЕН ЕКСПЕРИМЕНТ

Но, податоците и ефектот што неговите напори го имаат врз неговата биолошка возраст се прелиминарни.

Иако експертите за стареење и долговечност сметаат дека посветеноста на Џонсон е фасцинантна, тие велат дека тоа предизвикува загриженост со оглед на нивото на дисциплина и пари потребни за одржување на рутината – да не зборуваме, ограничената наука на располагање за да ги поддржи неговите избори.

На многу начини, тој е подвижен експеримент, изјави претходно за Fortune Ден Бутнер, експерт за долговечност и основач на Blue Zones LLC. Тој додава дека сè уште вреди да му се обрне внимание“, иако резултатите за една деценија од сега ќе се покажат поплодни.

Го поздравувам секој кој се обидел да ја користи науката за да живее подолго… на крајот, ќе има интервенција што ќе претставува голем скок во очекуваниот животен век“, вели тој. „Мислам дека сè уште не е тука“.

Но, се чини дека не му пречи неизвесноста дали пристапот на Џонсон ќе успее или не. „Дали фонтаната на младоста овде се крие во десетици илјади научни публикации и навистина напорна работа?“, вели тој.

На богатиот извршен директор не му пречи да биде заморче. Ајде да играме бесконечна игра заедно, вели тој за Fortune. Ништо од ова не произлегува од стравот; сето тоа доаѓа од апсолутна радост за животот и верување дека постојат величествени нешта кои не чекаат во нашата следна еволуција“.