Индексите на Волстрит се во пораст, бидејќи инвеститорите очекуваат одлука на Федералните резерви за зголемување на референтните каматни стапки.

Акција “на Фејсбук, кои се во последните два дена се намали за девет отсто и тоа  се должи на кризата со податоците на корисниците, додека сега зголеми за повеќе од два проценти поради фактот што извршниот  директор Марк Цукерберг најави дека наскоро ќе се огласи  за инцидентот.

 

Индексите на Дау Џонс се во плус од 0,4%, Стандардната целна Пур 500 0,5% и Насдак 0,2%.

 

Во Европа, Германија DAX се зголеми на минимум, додека францускиот ЦАЦ 40 се намали за 0,2 отсто, а Велика Британија ФТСЕ 100 0,3 проценти.

 

На исток е Kospi Јужна Кореја без промени, а Composite индексот Шангај падна за 0,3 отсто, додека Ханг Сенг во Хонг Конг за 0,4 отсто. Австралискиот S & P / ASX 200 порасна за 0,2 отсто. Токиската берза се затвори поради празниците.

 

Цените на нафтата се во пораст. Вредност репер Американската сурова нафта, се вели во податоците на Блумберг, се зголеми за 2,42 отсто, на 65,08 долари за барел, додека Брент сурова нафта за 2,63 отсто, на 69.11 долари за барел.