Русија е на пат да стане најголемиот добавувач на нафта во Индија овој месец, при што Москва ќе направи огромен упад во енергетскиот сектор на азискиот гигант, потег кој најверојатно ќе го поткопа влијанието на плафонот на цените наметнат од земјите на Г7 и нивните западни сојузници.

Индискиот увоз на руска сурова нафта се искачи на историски максимум во ноември, бидејќи рафинериите купуваа повеќе од 1,03 милиони барели дневно (bpd), според податоците доставени до британски Independent од трговецот за суровини Kpler.

Владата предводена од Нарендра Моди купува нафта по намалени цени од Русија од почетокот на инвазијата на Украина, додека западните земји работеа на намалување на нивната зависност од руските енергетски ресурси.

Од речиси минималниот извоз во јануари и февруари оваа година, извозот на руска нафта се зголеми на 902.000 барели дневно до октомври и се искачи на рекордни нешто повеќе од 1 милион барели дневно во ноември, според прелиминарните податоци.

„Ова најверојатно ќе резултира со тоа што Русија ќе биде снабдувач број 1 на Индија во декември“, рече Мет Смит, водечки аналитичар во Kpler, престигнувајќи ги за првпат традиционалните партнери од Блискиот Исток Саудиска Арабија и сегашниот главен снабдувач Ирак.

Индија не се обврза на горната цена од 60 долари за барел за руската нафта што ја поставија земјите од Г7, вклучително и Европската унија и Австралија, во обид да ја намали заработката на Кремљ од извозот на нафта и да го спречи приливот на пари во воениот буџет на Владимир Путин.

Индија и Кина станаа двете најголеми економии во развој кои купуваат руска нафта додека западните демократии смислуваа начини да ја притиснат руската економија и да ја продлабочат нејзината изолација. Делхи постојано го бранеше својот увоз од Русија, велејќи дека има одговорност пред индиските граѓани да го постигнат најдобриот договор и дека нема да потклекне пред притисокот на Западот.

Потегот на Индија е главен фактор што ги прави неефикасни мерките на западното ембарго.

„Индија ќе биде клучен фактор во обезбедувањето на неефикасноста на плафонот на цените. Тие беа спорадичен купувач на руска нафта пред инвазијата на Украина, но сега увезуваат близу милион барели дневно, третина од извозот на сурова нафта на Русија“, рече Смит.

Лаури Миливирта, водечки аналитичар во непрофитниот Центар за истражување на енергија и чист воздух, рече дека целта на ограничувањето на цените е да ги доближи трошоците за производство до трошоците за производство и постепено да ја лиши Русија од оданочливиот профит што се користи за „финансирање на руската варварска инвазија на Украина“.

„Индија драматично го зголеми купувањето на руска нафта оваа година, од суштински нула во претходните години. Бидејќи ЕУ забранува увоз, Индија ќе ја престигне ЕУ како увозник, веројатно веќе во декември“, рече тој.

Во вторникот, украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба го нападна индиското раководство за користење на инвазијата на Украина како „можност“ за купување евтина руска нафта, велејќи дека Делхи прави добра зделка по цена на украинскиот народ.

Тој рече дека реториката на индиската влада да работи во интерес на сопствениот народ е по цена на животи на Украина, бидејќи тие „страдаат од руска агресија и умираат секој ден“.