Индија и Русија преговараат за договор за слободна трговија, потврдија нивните министри, што ќе ги продлабочи трговските односи кои процветаа по започнувањето на агресијата против Украина.

Индискиот министер за надворешни работи С. Џаишанкар на состанокот во Њу Делхи изјави дека се договориле за „прелиминарен договор“, а рускиот министер за трговија и индустрија Денис Мантуров најави дека договорот за слободна трговија ќе гарантира билатерални инвестиции. Индија директно не ја критикуваше руската инвазија на Украина, која Москва ја смета за „специјална воена операција“ и повика на мирно решение на конфликтот преку дијалог, пишува Ројтерс.

Русија, традиционалниот индиски снабдувач на воена опрема, исто така стана главен снабдувач на индиската сурова нафта минатиот месец, преместувајќи го Ирак. Вкупниот увоз на Индија од Русија се зголеми речиси четири пати во текот на минатата година на 46,33 милијарди американски долари. Соработка како пред санкциите Москва настојува да го зголеми увозот на машини од Индија за да го подобри трговскиот биланс, рече Мантуров.

Џаишанкар рече дека индиските бизниси можат да имаат корист од руската технологија и дека Њу Делхи работи на решавање на прашањата за плаќање, сертификација и логистика, објави АлЏезира балканс.