(Блумберг) – Иран соопшти дека ќе стави вето на секоја одлука на ОПЕК која ќе му наштети на Исламската Република и предупреди дека некои производители на нафта се обидуваат да создадат форум за алтернативни добавувачи, кој ги поддржува политиките на САД кои се непријателски настроени кон владата во Техеран.

Министерот за нафта Бијан Намдар Зангане рече дека договорот со кој Организацијата на земјите за извозници на нафта и сојузните производители во 2016 година ќе го намалат производството, се соочуваат со проблеми, а комисијата на ОПЕК која треба да се состане овој викенд во Алжир нема овластување да наметне нов аранжман за снабдување.

“Ќе ја блокирам секоја одлука на ОПЕК која ќе ја има најмалата закана за Иран”, рече Зангане, без наведување на можни дејства што може да ги преземе. Секоја одлука за нов договор за производство од Заедничкиот министерски комитет за следење на ОПЕК, кој ќе се состане в недела, ќе биде “неважечки” , рече тој. “Одлуките може да се донесат само на состаноците на ОПЕК во присуство на сите членови на ОПЕК и со консензус на членовите”.

Расте изолацијата

Коментарите на Зангане ја рефлектираат загриженоста на Иран во неговата зголемена изолација во ОПЕК и кампањата предводена од САД за гаснење на извозот на нафта со санкции. Преќутното партнерство меѓу нејзиниот ривалски соперник Саудиска Арабија и Русија покажува знаци на преголема превласт во ОПЕК како глобален извор на сурова нафта. Техеран ја гледа Саудиска Арабија, најголемиот член на групата, како заговор со другите производители да го украдат својот удел на пазарот. Во исто време, традиционалниот сојузник на Иран во ОПЕК – Венецуела – се бори да го спречи економскиот колапс.

Притисокот врз Иран се интензивираше откако американскиот претседател Доналд Трамп се повлече од дипломатскиот договор со кој Барак Обама се преговараше за намалување на нуклеарната програма на Техеран. Американските санкции за иранската продажба на нафта стапуваат на сила на 4 ноември, а Трамп вети дека ќе го ограничи извозот од третиот најголем производител на ОПЕК на нула. Иранските сурови пратки веќе паднаа околу 35 отсто од април, според податоците на Блумберг за следење на танкерите.

“Секоја земја која вели дека може да го надомести недостигот на пазарот, се крие со САД”, изјави Зангане за новинарите во Техеран. Тој рече дека има напишано писма до некои министри за нафта во ОПЕК и надвор од ОПЕК, изразувајќи ја својата загриженост и му се пожали на генералниот секретар на групата за “прекршувања” на оригиналниот договор за прекин на производството.

“Мислам дека г-динот Трамп ја донесе оваа одлука за извоз на Иран на нула без какви било консултации со експерти, дури и во неговата влада”, рече тој. “Тој во последно време сфатил дека ова не е можно. Значи, тие бараат симболичен извоз на нула, ако можат, дури и за само еден месец. ”

Зангане рече дека нема да присуствува на состанокот на алжирскиот JMMC, што треба да се случи само неколку дена пред двегодишнината од одлуката на ОПЕК да се намали производството и да се спречи презаситеност. Русија и други добавувачи се согласија во декември 2016 година да се приклучат на ОПЕК во намалување на производството. Намалувањето имаше намера, а во јуни оваа година Саудиска Арабија и Русија одлучија да го променат курсот и да го зголемат снабдувањето за да го спречат ценовниот ефект.

Нема договор

“Договорот навистина не постои. Тоа е завршено “, рече Занганех. Русија првично намали 300.000 барели на ден на производство, но потоа го додаде сето тоа назад, рече тој. “Нема никаков договор, навистина.”

Тековниот договор за намалување на понудата истекува автоматски кон крајот на оваа година, освен ако производителот не го замени со нов. Кога ОПЕК и нејзините сојузници се согласија во јуни за зголемување на производството, тие не ги специфицираа квотите за земјата. Саудиска Арабија и Русија соопштија дека зголемувањето ќе изнесува околу еден милион барели дневно.

Двајца членови на ОПЕК се обидуваат да ја оштетат групата и да спроведат “анти-иранска политика” по налог на САД, рече Занганех. Тој не ги идентификуваше земјите. Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати се најбогатите поддржувачи на САД во рамките на ОПЕК и се политички насочени кон Иран на Блискиот Исток.

САД и некои други членки на ОПЕК најверојатно ќе ја зголемат набавката на сурова нафта од своите залихи за да ги задржат цените пред американските конгресмени во ноември, рече тој.

Цените на нафтата се тргуваат во близина на највисокиот праг во два месеца во Лондон, по речиси 80 долари за барел, бидејќи загриженоста за побарувачката што произлегува од тензиите на САД и Кина се спротивставуваат на загубите од Иран до Венецуела. Нафтата на 80 долари за барел е “погодна” цена, рече Занганех.

Производството на сурова нафта во Иран падна за 150.000 барели дневно на 3.58 милиони барели во август, објави во извештајот на истражувањето, ОПЕК претходно овој месец. Саудиска Арабија повторно го зголеми снабдувањето на 10,4 милиони на ден, според извештајот.