РИМ (Ројтерс) – Кабинетот на Италија се очекува да се состане в недела вечер за да одобри декрет со кој ќе се обезбеди спасување од 1 милијарда евра (1,1 милијарди американски долари) на заемниот соработник Banca Popolare di Bari, велат два извори упатени во ова прашање.

Банката, која соопшти минатата недела, потребна и е итна инекција од 1 милијарда евра, за да се справи со монетарните загуби од кредитите за време на падот што ја уништи италијанската економија, особено во матичниот регион на Пополаре ди Бари на југ.

Тоа беше ставено под специјална администрација од страна на Банката на Италија во петокот, но владиниот молк од премиерот Џузепе Конте не успеа да го одобри пакетот за спасување, бидејќи неколку министри го бојкотираа набрзина свиканиот состанок на кабинетот.

Конте ќе направи нов обид да изврши притисок врз Уредбата за итни случаи за кауција од банката во недела навечер, а состанокот на кабинетот треба да се одржи во осум часот.

Еден од изворите, кој видел нацрт на указот, рече дека планот предвидува вбризгување на 1 милијарда евра од државната банка „Банка дел Мецогиорно-Медиокредито Централе“. Од овие средства, 500 милиони ќе бидат искористени за рекапитализација на Пополаре ди Бари, а остатокот ќе бидат издвоени во случај на идните барања.

Владата сака Фондот за гаранција на депозити, финансиран од италијански банки, да учествува во спасувањето со обезбедување на дури 500 милиони евра.

Меѓубанкарскиот фонд за заштита на депозити (ФИТД), чии директори треба да се состане оваа недела, рече дека овој месец било побарано да му се помогне на Пополаре ди Бари, но сакале да го испитаат деловниот план на банката пред да донесат одлука.

Кризата кај Пополаре ди Бари го засили притисокот врз коалицијата на Конте, која ги соединува анти-естаблишментното движење 5 Starвезди и централнолевичарската Демократска партија.

Само неколку часа пред итниот состанок на кабинетот во петокот навечер, Конте рече дека банкарскиот систем е во добра здравствена состојба и нема да има потреба од државни спасувања, поради што десничарската опозициска партија Лига го повика тој да си даде оставка.

Состанокот заврши без очекуваниот пакет за спасување за Пополаре ди Бари бидејќи министрите од 5-звезди и малата партија предводена од поранешниот лидер на ПД, Матео Ренци останаа настрана.

Лидерот со 5 везди Луиџи Ди Мајо во саботата изјави дека сака да знае зошто банката не е казнета од Банката на Италија, супервизорот на секторот, как таа се влоши толку драстично и за то акои менаџери на банката биле одговорни пред да го одобрат финансискиот план.

Од 2016 година, Италија спаси неколку свои банки, меѓу кои и Монте деи Паши ди Сиена и двајца заемодаватели на Венето.

 

 

Забрането превземање на содржината без претходна согласност од редакцијата на БанкоМетар.мк