Саудиска Арабија и нејзините партнери во Советот за соработка во Заливот (GCC) нема да ја поддржат намерата на Западот да ги ограничи цените на руската нафта на глобалниот пазар.

Ова го изјави Мохамед Диаб, експерт за светска економија во либанскиот институт за економски студии.

„Ерата кога нафтените монархии беа подготвени да одговорат на секое барање на Соединетите Американски Држави и Западот заврши. Модерната политичка елита во земјите на GCC води балансирана политика и е заинтересирана за одржување на партнерствата со Русија, па реакцијата на арапската нафта извозниците од Саудиска Арабија ќе сакаат во Алжир таа одлука да биде негативна“, рече Диаб.

Според него, тешко е да се замисли како учесниците на самитот на Г7 во Елмау ќе можат да го спроведат својот план за лишување на Русија од дел од извозниот профит.

„Очигледно е дека за Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК), која има заедничка стратегија со Русија за стабилизирање на ситуацијата на светските пазари, оваа иницијатива е непрофитабилна“, нагласи Диаб.

Тој додаде дека со овој чекор Западот се заканува да предизвика хаос и дека е насочен кон уништување на механизмот на прилагодување на цената на нафтата во рамките на групата ОПЕК +.

Либанскиот аналитичар процени и дека Индија и Кина, кои купуваат големи количини сурова нафта и нафтени деривати од Русија, нема да ги поздрават напорите на Г7 да ја принуди Русија да ја продава својата нафта по пониски цени.

„Генерално, можеме да очекуваме САД и Западот да извршат силен притисок врз Индија, како и врз земјите од GCC, пред арапско-американскиот самит во Џеда на 16 јули, на кој ќе присуствува и американскиот претседател Џо Бајден“ рече Дијаб.

Тој, исто така, истакна дека земјите од Г7 брзаат да „одземат“ дел од приходите од извозот на Русија со цел да ја симнат светската цена на нафтата до есенските избори во САД.

„Цената на бензинот во Америка стана политичко прашање, а продажбата на американските резерви на нафта со цел да се намалат светските цени досега имаше мал ефект“, заклучува Диаб.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел најавија планови за ограничување на цените на руската нафта на самитот на Г7 во Елмау.

Според Мишел, за тоа е потребна поширока коалиција во која би биле вклучени и други земји, а не само ЕУ и САД.