Тоа не е само премин од време на одмор во работна и училишна недела. Многумина од нас остануваат будни подоцна за време на викендите и спијат во текот на денот, нарушувајќи го нашиот деноноќен ритам и правејќи нè мрзливи и раздразливи кога алармот ќе се вклучи во понеделник наутро. Стресот од почетокот на неделата може дури и да влијае на нашето здравје. Всушност, една студија од 2004 година покажа дека  понеделник е најчестиот ден во неделата за срцев удар.

Сето ова може да ве натера да сакате да одложите и да ги поминете понеделниците под покривката. За среќа, можете  да се подготвите за позитивен, здрав почеток на неделата.

1. Направете список со задачи од понеделник — во петок

Крајот на неделата може да биде причина за славење, но не го официјализирајте додека не напишете список со задачи за понеделник. Сè што треба да постигнете следната недела ќе ви биде на ум, и лесно ќе го завршите ова.

Но, има уште една причина: Ако ја започнете неделата без оваа листа, ќе мора да размислувате во понеделник наутро за долготрајните проекти од минатата недела, што може да биде тешко кога сте слаби. Веќе ќе започнете чекор поназад. Со оваа листа која чека во понеделник, можеби ќе бидете попродуктивни и ќе ви биде полесно да се фокусирате.

2. Следете го правилото за еден час

Да се ​​остане буден до доцна не е ниту одлична навика за викенд: тоа може да доведе до чувство на уште поголем умор во понеделник. Затоа е најдобро да се држите до постојан распоред за спиење цела недела. Во најмала рака, вели Вилсон, обидете се да не одите во кревет или да не се будите повеќе од еден час по вообичаеното време, а ако треба да дремете, краткото одложување (под 30 минути) во раните попладневни часови треба да ви помогне да избегнете зашеметеност. и нарушен ноќен сон.

3. Не прескокнувајте го појадокот

„Јадењето задоволувачки и избалансиран појадок ќе ви овозможи да слушате соодветни сигнали за глад и ситост во текот на денот“. Но, немојте да мислите дека треба да јадете веднаш по станувањето, што е најголемата заблуда што луѓето ја имаат за појадокот.

Ако станете во 6 часот наутро, можеби нема да се чувствувате гладни тогаш. Ќе ја добиете потребната енергија и ќе му овозможите на вашето тело да јаде поздраво остатокот од денот бидејќи нема да гладувате.

Кога јадете, имајте за цел да добиете околу 15 до 25 проценти од вкупните калории (помеѓу 300 и 500 калории за жени) од тој оброк, вели авторот на рецензијата Чарлс Спенс, д-р, професор по експериментална психологија на Универзитетот во Оксфорд. Пробајте овесна каша со боровинки и ореви или тост од интегрален квасец и авокадо, со овошје и јогурт на страна. Одолејте се да трчате кон тенџерето за кафе кога првпат ќе станете.

4. Носете облека за да се чувствувате добро

Знаете дека се чувствувате подобро во облеката што ја сакате – а науката го потврдува тоа. „Можете да користите облека за да ги подобрите негативните емоции“, вели Даун Карен, основач на Институтот за модна психологија во Њујорк. За да го подобрите вашето расположение, изберете светли бои, вашите омилени ткаенини или принтови или бренд за кој се чувствувате одлично. Уште подобро, изберете ја облеката претходната вечер за да избегнете стрес во понеделник наутро, вели Еттус.

5. Барајте природна светлина

Почнете го понеделникот во близина на природно светло, покрај прозор, на тераса, во дворот.