Како што можеше да се очекува во одреден момент, биткоинот, кој вртоглаво порасна неодамна, падна на најниско ниво во последните 10 дена.

Ова се случи поради продажбата, која се прошири и на други помали дигитални монети. Вредноста на биткоинот падна за цели 13 проценти, на 16.317 долари и ве потсетуваме – во средата беа забележани рекордни 19.521 долар за биткоин.

Оваа алтернативна валута во моментов тргува со пад од 8 проценти.

Патем, биткоинот, за кој многумина тврдат дека е валута на иднината, зајакна за околу 150% оваа година и на тој начин достигна ниво што е малку под неговиот историски рекорд на сите времиња, што е 19.666 долари.

Растот на најпознатата криптовалута во светот е стимулиран од побарувачката за поризични средства, но оние што се сметаат за отпорни на инфлација. Секако, постојат очекувања дека дигиталните пари наскоро ќе бидат широко прифатени како средство за плаќање.

Дванаесетгодишната историја на биткоинот е „зачинета“ со вртоглави подеми и падови.

Овој сегашен пад го објаснуваат трговците преку напорите на инвеститорите да ја користат рекордната вредност на биткоин и да остварат профит од инвестирање, а една од причините е и твитот на извршниот директор на големата берза на криптовалути „Coinbase“, Брајан Амстронг, во кој тој изразува загриженост за воведување на строги правила. оваа област.

Биткоинот вчера со себе повлече пад на другите помали криптовалути, а втората по големина – етериум, падна за околу 13 проценти. XRP падна за дури 20 проценти, пренесува Телеграф.