Малезија ја обвини банката за соучество во перење пари и финансиски измами и бара враќање на 600 милиони долари !

Тоа беше забава на деценијата – во главниот град на забавата – Лас Вегас. Ким Кардашијан и Кањи Вест се таму. Леонардо Ди Каприо и Џејми Фокс, како и Бредли Купер, . Моделите се наоѓаат во барот, Farrell и Usher обезбедуваат музика во живо.

Десетици познати личности го прославуваат 31-виот роденден на својот домаќин во ноември 2012 година. Тој доби Bugatti од 2.5 милиони долари за подарок и серенада: облечена во златно бикини Бритни Спирс излезе од тортата пеејќи “Среќен роденден”.

Шест години подоцна, домаќинот, мистериозниот малезиец по име Џо Лоу, е бегалец. Повеќето гости на оваа ноќ одеднаш не сакаат да се сетат дека го познаваат, а други се наоѓаат на суд за милијарди. Меѓу нив е и германски екс-банкар кој сега го обвинува својот поранешен работодавец како соучесник – познатата американска инвестициона банка Голдман Сакс, пишува Дер Шпигел во својата анализа.

Она што започна како забавно озборување стана светски криминален трилер. Премиерот на Малезија го изгуби својот рејтинг поради аферата, а сега е вклучена и најголемата банка на Вол Стрит. Канцеларијата на американското обвинителство интервенираше и од тогаш акциите на Goldman Sachs тонат.

Концернот е загрижен поради најголемиот скандал во својата историја. Станува збор за малезискиот суверен фонд  1 Malaysia Development Berhad (1MDB), управуван заеднички од Goldman Sachs, но според судството на САД – тоа не е ништо повеќе од спасувачка помош за милијарди долари за Лоу и неговите соучесници од Goldman. Поранешниот шеф за Југоисточна Азија, германецот Тим ​​Лиснер, веќе се изјасни за виновен за измама, мито, перење пари и злоупотреба. Заменикикот и малезиски државјанин Роџер Нг, сега беше обвинет од страна на обвинителството во Њујорк. Трет висок функционер на Goldman Sachs е испратен на присилно отсуство.

Според Ројтерс, “Голдман Сакс” заработил околу 600 милиони долари во заедничка работа со 1MDB. Банката е обвинета за издавање на три емисии обврзници во времето на претходниот премиер Наджиб Разак, како резултат на што 1MDB добил 6,5 милијарди долари во 2012 година и 2013 година. Парите требало да бидат инвестирани во различни проекти, но според обвинителството, двајцата поранешни банкари на “Голдман Сакс” и малезискиот финансиер Џо Лоу, се согласиле да инвестираат дел од парите преку американските финансиски пазари.

“Јас лично сум шокиран”, изјави оваа недела директорот на Goldman Дејвид Соломон во порака до сите вработени. Тој прибегна кон вообичаениот менаџерски речник за ограничување на штетите. Станува збор за “непристојна” акција на изолирани, одамна отстранети виновници. Но репутацијата лесно и брзо се распаѓа: “Ова е катастрофа за Голдман”, рече аналитичарот на Вол Стрит, Крис Котовски.

Поранешниот главен извршен директор на “Голдман”, Лојд Бланкфеин, денес претседател на одборот на директори на банката, се сретнал барем еднаш со малезискиот партнер. Од друга страна, Бланкфеин изјави пред судот во Њујорк дека неколку директори на “Голдманс” се посветени на плановите – во согласност со корпоративната култура.

Во меѓувреме, човекот во центарот на скандалот исчезна. Лоу, 37, кој беше поздравен како дарежлив милијардер во Лас Вегас, сега е “бегалец”. Конфискувано е целото негово богатство: дијамантски ланчиња, приватни авиони, слики на Пикасо и јахтата Equinimity која е долга 92 метри и е проценета на 250 милиони долари. Таа е закотвена во Порт Клер и ја чека државната аукција во Куала Лумпур.

Никој не знае кој е Џо Лоу. Како Доналд Трамп, наводниот финансиер некогаш студирал на Вартон во Пенсилванија. Се вели дека е срамежлив и повлечен. На сликите изгледа како безопасно, дрско дете.

Всушност, Лоу го организираше еден од најголемите финансиски криминални случаи во историјата, објавија новинарите на Wall Street Journal Том Рајт и Бредли Хоуп во нивната нова книга, „ Обука за 1 милијарда $’. Аферата открива како, по финансиската криза, голем број на scammers ги опустошуваа САД и се упатија кон нерегулираниот азиски пазар.

Американското обвинение е засновано на повеќегодишна истрага. Според него Лоу, помогнат од Лајснер, Нг и други, присвоил скоро 3 милијарди долари од Малезискиот фонд 1MDB во периодот меѓу 2009 до 2014 година Тие исто така подмитувале политичари, особено поранешниот премиер на Малезија Наџиб Разак. Од своја страна, “Голдман Сакс” заработил околу 600 милиони долари во вид на провизии од 1MDB.

За да ги испере украдените пари, Лоу потрошил дел од нив во САД – за вили, накит и уметнички дела. На пример, за сликата на Жан-Мишел Баски, која беше понудена на аукција на Кристи во 2013 година платил рекордни 48,8 милиони долари. Лоу, исто така, го ко-спонзорира филмот „Волкот од Вол Стрит“’, иронично, кој кажува за scammer на Вол Стрит, кој го игра Леонардо Ди Каприо.

Скандалот го чини мандат на поранешниот премиер Разак. Неговиот наследник, Махатир Мохамад, го обвини официјално и нареди конфискација на вредности за 275 милиони долари од неговиот дом, вклучувајќи 1400 ѓердани, 567 чанти, 423 часовници, 2200 прстени, 1600 Брошови и 14 тиари. Владата бара од Голдман да ја надомести штетата од 600 милиони долари.

Судбината на Лоу засега останува неизвесна. Сепак, тој создаде веб-сајт за неговата заштита преку американска агенција за односи со јавноста. “Јас сум невин”, напиша тој. Во меѓувреме, правата на неговата приказна биле продадени во Холивуд, но не е познато дали Ди Каприо или некој друг ќе биде во главна улога.