Додека половина свет го бараше До Квон, „кралот на крипто валутата“ обвинет за сериозна измама од 40 милијарди долари, тој се криеше во најскапата белградска населба – Дедиње.

Не само што се прикраде во најлуксузниот дел на српската престолнина, туку избра локација каде што беше потешко да не се најде, а не обратно. Како Квон успеал да живее незабележано со месеци буквално на неколку чекори од еден од најмоќните луѓе во српската полиција и јужнокорејската амбасада која го барала?

Според информативниот портал ДЛ, Квон и Хан Чанг Јун, финансиски директор на Квоновата компанија „Терагорм лабс“, живееле во комплексот „Амбасадор Парк“ на Дедиње. Официјално, купувач на дуплексот и двете гаражи во луксузниот комплекс бил Хан, но и двајцата живееле на иста адреса. Тоа го потврдуваат зборовите на дадилката која ги чувала децата на едно од семејствата кои живеат во истиот комплекс.

Жената, чие име не е објавено во текстот, тврди дека ги видела Квон и Хан во „скап автомобил“ пред зградата.

„Ги забележав бидејќи некое време седеа во црн, скап автомобил пред комплексот, а потоа видов слаб човек со наочари и долга коса“, рекла дадилката која го препознала Хан на една фотографија што и ја покажале.

Дигиталните траги укажуваа и дека Квон бил во Белград. Според јужнокорејската веб-страница „Digital Assets“, IP-адресите од кои се пристапуваше до сметките на социјалните мрежи на Квон одговараат на адресата на станот во комплексот „Амбасадор Парк“ каде што живееја Квон и Хан.

Еден од првите соседи на Квон бил висок функционер на српската полиција – началникот на белградската полиција Веселин Милиќ.

Се поставува прашањето за темелноста на истрагата што ја спроведуваат српските власти за престојот и движењето на До Квон и неговиот соработник. Како членка на Интерпол, Србија е обврзана да работи со обвинителите и полицијата од другите земји-членки за лоцирање и апсење на бегалците, потсетува DL news.

Овој портал не добил одговори од српската полиција во врска со престојот на До Квон во Белград, но обвинителот на Специјалното одделение за високотехнолошки криминал, Бранко Стаменковиќ, изјавил дека „трагите се избледени, но дека истрагата се уште е во тек и дека ќе издаде налог за негово апсење ако знае каде се наоѓа“.

Инаку, Хан го купил дуплексот во кој се криеле за два милиони долари, покажува истражувањето на порталот вести DL.

Не е познато колку долго Хан и Квон се криеле на оваа локација, но додека биле на таа адреса никој не знаел дека нивните соседи се луѓе со потерници од Интерпол.

Сè беше откриено дури на крајот на март кога и двајцата беа уапсени на аеродромот во Подгорица. Дали на „криптокралот“ и неговиот соработник им здодеа Балканот или се плашеа дека нивната тајна ќе биде откриена или нешто друго било причина да се обидат да избегаат, но крипто дуото се обидело да замине во Дубаи. Дури кога полицијата ги открила нивните лажни костарикански пасоши, граничната полиција се посомневала дека нешто не е во ред и тие биле уапсени на аеродромот во Подгорица на 23 март.

За потсетување, До Квон, мозокот зад криптовалутите TerraUSD и Luna, го привлече вниманието на светот откако со неговиот потфат предизвика огромен пад на целиот пазар на криптовалути.