Тијанџин, Кина (Ројтерс) – Кина нема да се соочи со конкурентна девалвација на својата валута, истакна премиерот Ли Кекианг, неколку часа по враќањето од Кина, со помек удар од оние што следеа од САД, во ескалацијата на тарифната војна помеѓу светските најголеми економии.

Во своето обраќање на настанот на Светскиот економски форум во средата во пристанишниот град Тијанџин, Ли индиректно го спомна трговскиот конфликт, но рече дека тврдењата за Пекинг дека намерно ја ослабува својата валута е “неоснован”.

“Еднонасочната депрецијација на јуанот носи повеќе штета отколку придобивките за Кина”, рече тој. “Кина никогаш нема да оди по патот на потпирање на амортизацијата на јуани за да го стимулира извозот”.

Кина нема да го стори тоа за да го брка “тенкиот профит” и “неколку мали долари”.

Ли продолжи, дека треба да се одржи мултилатералниот трговски систем во светот и дека унилатералните трговски активности нема да ги решат сите проблеми.

Неговите забелешки дадоа пораст на јуанот [CNY = CFXS], кој изгуби околу 9 отсто од својата вредност од средината на април, во услови на тековната трговска војна.

Во вторникот Пекинг додаде 60 милијарди американски долари на својата увозна тарифна листа во знак на одмазда за планираните давачки на претседателот на САД, Доналд Трамп, на 200 милијарди долари од кинески стоки.

Но, во Пекинг снемува простор за да одговорат на какви било дополнителни тарифи на САД на база на долари за долари, зголемувајќи ги загриженостите дека може да прибегне кон други мерки за да го надмине она што би можело да биде долготрајна трговска битка.

Кина јавно не ја прифати поканата што минатата недела ја даде американскиот секретар за финансии Стивен Мнучин да одржи нова рунда разговори, што Кина во тоа време го поздрави.

Во средата портпаролот на Министерството за надворешни работи, Генг Шуанг, рече дека нема информации за можна трговска делегација и ја доведе во прашање искреноста на САД за желбата за нови разговори, истакнувајќи дека последниот круг беше веднаш проследен со активирање на новите тарифи.

“Ова стана еден вид на американска рутина”, рече тој.

САД сакаат да извршат притисок врз Кина да направи значителни промени во нејзината трговија, трансфер на технологии и политики за индустриска субвенција за високотехнолошки компании.

Трамп предупреди дека одмаздата од страна на Кина ќе предизвика тарифи за уште 267 милијарди кинески стоки, на врвот на давачките од 250 милијарди американски долари од увозот што веќе се наметнати или се загрозени. Кина, која минатата година купи 130 милијарди американски долари во американски стоки, им наложи или им се закани на тарифи на 110 милијарди американски долари во американските производи.

“Кина е надвор од куршуми, борбата е завршена и прашина. Сега тоа е само прашање на тоа како Кинезите можат да го спасат лицето и да кажат” добро, ќе се промениме, ќе отвориме поширок пристап не само до САД, туку ЕУ и Јапонија “, рече Кристофер Пил, главен инвестициски офицер во” Тависток “во Лондон.

“Нивната економија е предводена од извоз, тие не можат да си дозволат да излезе надвор од контрола”, изјави тој за Ројтерс.

ЕКОНОМСКИ ХИТ

Новите тарифи на САД ќе започнат на 24 септември со 10 проценти и ќе се зголемат на 25 проценти до крајот на 2018 година, при што Банката на Америка Мерил Линч (NYSE: BAC) предвидува намалување на кинескиот бруто-домашен производ (БДП) за 0,5 отсто, раст за 2019 година 6,1 отсто.

Оксфорд Економикс во една забелешка рече дека економскиот раст на Кина во 2019 година може да падне многу под 6 отсто и дека изгледите за краткорочно олеснување на тензиите се ниски.

Но, додаде тој, “веројатноста за деескалација ќе се зголеми со текот на времето, бидејќи зголеменото економско влијание во САД ќе го направи тимот на Трамп помалку борбен, а Кина сфаќа дека ќе биде тешко да се интегрираат повеќе во глобалната економија без некои отстапки во врска со нејзиниот специфичен економски модел “.

Инвеститорите беа охрабрени дека последната ескалација е помалку сериозна отколку што очекуваа некои учесници на пазарот, при што азиските акции (MIAPJ0000PUS) се зголемија во средата.

БОРБЕНИ ПРЕГОВОРИ

Кина и понатаму не се плаши од “екстремните мерки” што ги преземаат САД, објави весникот “Народен дневник” во написот на насловната страница во странското издание во средата.

“За да се справиме со трговската војна, она што Кина навистина треба да го направи е да се фокусира на доброто работење”, објави весникот, објавен од владејачката Комунистичка партија.

“(Кина) не е загрижена дека мерките за борба против трговијата со САД ќе ги зголемат домашните цени на стоките премногу, но наместо тоа ќе го искористат како можност за замена на увозот, промовирање на локализација или развивање напредно ориентирана кон извозно ориентирана економија”.

Таблоидот “Глобал тајмс”, кој е поврзан со “Народниот дневен весник”, рече дека трговската војна е шанса да се продолжи со глобално признавање на своите финансиски пазари и дека би можела да го отвори својот пазар на акциите повеќе за кандидати од страна на западните фирми.

Довербата меѓу азиските компании опадна на најслабо ниво во последните три години, додека бизнисите стравуваат од колатерална штета од влошената трговска војна и забавувањето на економијата во Кина, покажа најновото истражување на Томсон Ројтерс / ИНСЕАД.

Кинеските фирми беа најпесимистички уште од почетокот на анкетата во 2009 година.