Компанијата X.AI на Илон Маск ќе го гради најголемиот суперкомпјутер во светот во Мемфис (Тенеси, САД). Ова го изјави шефот на Стопанската комора на Големиот Мемфис Тед Таунсенд на информативниот канал WREG.

„Со задоволство можам да објавам дека Gigafactory of Compute на X.AI, најголемиот суперкомпјутер во светот, ќе биде лоциран во Мемфис“, вели тој. „Замислете колку компјутерска моќ е потребна за испраќање луѓе на Марс. Ќе дојде од овде во Мемфис“, додава Тед Таунсенд. За проектот ќе бидат потребни дозволи од Управата за економски развој на округот Мемфис и Шелби, управата на долината на реката Тенеси и неколку други агенции, рече претседателот на Стопанската комора.

Суперкомпјутерот ќе се напојува со графички процесори Nvidia H100, дизајниран да ги забрза системите базирани на вештачка интелигенција (ВИ). Објектот се очекува да биде лоциран во фабрика претходно во сопственост на шведскиот производител на апарати за домаќинство Електролукс Груп.

Таунсенд го забележува тоа во преговорите со X.AI за изградба на суперкомпјутер кои започнаа во март оваа година.

Маск претходно тврдеше дека неговиот стартап планира да лансира суперкомпјутер до есента 2025 година.

Маск го создаде X.AI минатото лето на позадината на успехот на ChatGPT chatbot на OpenAI. Во ноември 2023 година, стартапот го претстави својот четбот наречен Грок. Во мај, X.AI собра 6 милијарди долари за семено финансирање. Самиот шеф на компанијата ја процени неговата вкупна вредност на 24 милијарди долари.

Во исто време, американскиот милијардер постојано забележува дека вештачката интелигенција претставува потенцијална закана за човештвото. Во својот говор на конференцијата VivaTech, тој го нарече Марс својата најголема надеж, а вештачката интелигенција најголем страв.