Крадци украле криптовалути во вредност од 3,8 милијарди долари во 2022 година, пишува Bloomberg. Санкциите против Северна Кореја доведоа до пораст на наводните хакерски напади од оваа азиска држава.

Вкупните загуби на крипто се зголемуваат од 3,3 милијарди долари во 2021 година, се вели во извештајот објавен во средата од Chainalysis, фирмата за анализа на блокчејн. Според компанијата, хакерските групи кои американските власти ги поврзале со севернокорејската влада украле околу 1,7 милијарди долари во 2022 година – повеќе од 400 милиони долари украдени пред 2021 година.

Севернокорејските хакери го зголемија својот фокус на секторот на криптовалути како средство за зголемување на приходите во услови на меѓународни санкции, според американски официјални лица. Измамниците користеле низа тактики за да генерираат приходи, откриле истражувачите.

Ен Нојбергер, заменик-советник за национална безбедност на САД, во јули посочи дека парите украдени преку хакирање сочинуваат приближно една третина од финансирањето за програмите за развој на оружје на Пјонгјанг.

Американското Федерално биро за истраги минатата недела обвини две севернокорејски сајбер-криминални групи за кражба на 100 милиони долари во јуни минатата година во крипто-сервисот Harmony Bridge.

Lazarus Group, специјализирана хакерска единица за која ФБИ претходно соопшти дека е поврзана со Генералното разузнавачко биро на Северна Кореја, исто така украла околу 600 милиони долари во март од блокчејн мрежа поврзана со Axie Infinity, популарна видео игра, соопштија американските службеници.

Инспекторите подоцна посочија дека повратиле околу 30 милиони долари кои биле украдени од Axie Infinity. Ова, според Chainalysis, е прва заплена на средства украдени од хакери со врски со Северна Кореја.

„Додека хакерите поврзани со Северна Кореја се несомнено софистицирани и претставуваат значајна закана за екосистемот на криптовалути, способноста на органите за спроведување на законот и националните безбедносни агенции да возвратат се зголемува“, пишува Chainalysis.

Од сите криптовалути украдени минатата година, 3,1 милијарди долари се земени од протоколи за децентрализирани финансии или DeFi, истакнува Chainalysis. Хакерите ги искористија тешко откриените дигитални пропусти во DeFi инфраструктурата што ги поткрепува крипто проектите.